
Plecak ewakuacyjny – co powinno się w nim znaleźć?
Choć jeszcze kilka lat temu wielu z nas nawet przez myśl nie przeszło, aby szykować pakunki na wypadek ewakuacji czy ucieczki, dziś zdecydowanie częściej myślimy o sytuacjach kryzysowych. Chcemy być na nie przygotowani, bo zarówno pandemia, jak i działania wojenne tuż przy granicy z Polską sprawiły, że czujmy się znacznie bardziej zagrożeni.
Każdy domownik powinien mieć przygotowany plecak ewakuacyjny, który pozwoli przetrwać kryzysowe sytuacje i zadbać o swoje zdrowie oraz życie w trudnych warunkach. Co warto spakować do takiego plecaka?
Plecak ewakuacyjny – przetrwanie na minimum 72 godziny
Plecak ewakuacyjny, który określa się również mianem awaryjnego lub ucieczkowego, powinien mieć każdy z domowników. Nie musi to być plecak, można go zamienić na podręczną torbę. Najważniejsze jest to, aby tak przygotowany plecak bądź torba były zawsze pod ręką, a w nich znajdowały się rzeczy, które pozwolą przetrwać co najmniej 72 godziny. Jest to zazwyczaj czas, w trakcie którego można dotrzeć do jakiegoś schronienia i tam uzupełnić zapasy.
Przygotowanie takiego zestawu jest o tyle ważne, że w sytuacji kryzysowej – gdy dochodzi do pożaru, powodzi, ataku terrorystycznego czy działań zbrojnych – czas ma kluczowe znaczenie dla przetrwania.
Podstawy plecaka ewakuacyjnego
Co powinno się znaleźć w plecaku ewakuacyjnym? Bardzo ważne jest umieszczenie w nim radia na baterie i latarki wraz z zestawem zapasowych baterii. Nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do utraty łączności, a zarówno naładowany telefon, jak i power bank nie są wieczne. Gdy nie będzie dostępu do źródła prądu lub na łączach pojawią się problemy, radio może być jedynym elementem pozwalającym na uzyskanie ważnych informacji.
Latarka to zaś źródło światła. Można wybrać podstawowy model na baterie, ale i ten, który dodatkowo umożliwia np. ładowanie rozmaitych urządzeń. Różnego typu latarki oraz radia na baterie można znaleźć na stronie https://karaluch.com.pl/.
Zapasy wody i żywności
Warto zadbać o przygotowanie zapasów wody i żywności. Sprawdzi się woda w saszetkach oraz specjalne racje żywnościowe. Mają one długi termin przydatności do spożycia, nie są wymagające w przygotowaniu, a odpowiednio zapakowane są odporne na zniszczenie, wilgoć czy kontakt ze zwierzętami. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że należą do produktów lekkich, a to w przypadku przygotowania plecaka ewakuacyjnego ma ogromne znaczenie.
Dobrze jest również postawić na butelkę z nowym filtrem do wody, specjalny filtr pozwalający na picie wody bezpośrednio z różnych źródeł lub na tabletki do uzdatniania wody.
Apteczka pierwszej pomocy
Nie można zapominać o apteczce, w której znajdą się podstawowe leki i produkty, będące w stanie uratować zdrowie, a nawet życie. W takiej apteczce muszą się znaleźć leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Ponadto leki, które dana osoba przyjmuje na stałe w związku z występującymi schorzeniami przewlekłymi.
W apteczce nie może zabraknąć opatrunków, wody utlenionej, płynu odkażającego, bandaży, nożyczek, rękawiczek, folii termicznej, strzykawek, igieł, a nawet masek ochronnych.
Dokumenty i mapy
Należy także pamiętać, aby w plecaku znalazły się najważniejsze dokumenty. Do tego mapy wraz z nawigacją czy kompasem, aby poradzić sobie w nieznanym terenie.
Oczywiście każdy może dopasować wyposażenie plecaka ewakuacyjnego do własnych potrzeb, umieszczając w nim więcej przydatnych rzeczy. Chodzi jednak o to, aby były to produkty pozwalające na przetrwanie, a przy tym, aby całość wraz z plecakiem nie przekraczała 15% masy ciała danej osoby.