Agrowłóknina nazywana jest inaczej flizeliną ogrodową lub też włókniną ogrodową. Powstaje ona z włókien poliuretanowych, czyli tworzywa sztucznego. Agrowłóknina wyróżnia się szeregiem właściwości, które sprawiają że jest ona niezwykle przydatna w ogrodnictwie. Dostępne są różne jej rodzaje w zależności od przeznaczenia.
Różnorodne zastosowanie agrowłókniny
Agrowłóknina jest bardzo mocnym materiałem, który wykazuje się dużą wytrzymałością. Gramatura wynosi od 50 do 100 g. Dzięki czemu chwasty z trudnością mogą przebić się na jej powierzchnię. Tym samym jest to doskonały materiał do ściółkowania, który także może służyć jako zabezpieczenie przeciwko chwastom. Włóknina nadaje się zarówno pod tuje, iglaki oraz krzewy ozdobne oraz kwiaty. Dodatkowo sprawdza się także jako idealny materiał pod truskawki. Najczęściej agrowłóknina posiada wzory, które mają niedużą grubość. Dzięki temu można zaplanować poszczególne miejsce dla sadzonek. Włóknina idealnie zakrywa podłoże, jednak pozostawia także miejsce na rośliny, które można posadzić przecinając materiał. Dodatkowo agrowłóknina ogrodowa pozwala zatrzymywać lepszą wilgotność wody, co ogranicza intensywność oraz ilość podlewania. Jest również bardzo skuteczna jako ściółka. Oczywiście można nanieść na nią korę, kamienie lub grys, aby uzyskać dodatkowy efekt dekoracyjny. Stosując agrowłókninę można ograniczyć także szkody powodowane przez szkodniki żyjące w glebie. Usuwa się jednocześnie ilość pojawiających się chwastów.
Możliwości agrowłókniny
Agrowłóknina wyróżnia się także właściwościami termoizolacyjnymi. Tym samym jest w stanie zatrzymywać ciepło promieni słonecznych dookoła roślin. Dlatego w przypadku panowania niekorzystnych warunków atmosferycznych agrowłóknina pozwala zachować ciepło w glebie. Najczęściej jednak agrowłókniny stosuje się w przypadku ściółkowanie gleby, aby w ten sposób ograniczyć ilość występujących chwastów. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, iglaków, ale również warzyw.
Rodzaje agrowłókniny ogrodowej
Agrowłóknina dostępna jest w wielu rodzajach, w zależności od jej przeznaczenia. Produkty rozróżnia się przede wszystkim ze względu na gramaturę oraz kolorystykę. Dzięki temu można dobrać odpowiedni rodzaj włókniny do swoich potrzeb. Najpopularniejszym rodzajem jest czarna agrowłóknina przeznaczona do ściółkowania. Posiada one poprzeczne zielony linie, dzięki czemu można wyznaczyć równe grządki. Stosując czarną agrowłókninę można ograniczyć ilość występujących chwastów, a także skutecznie zatrzymywać wodę w glebie. W konsekwencji zmniejsza się ilość wody zużytej do podlewania roślin. Jest to szczególnie ważne w okresie gorącego lata, kiedy parowanie z gleby jest najwyższe. Popularna jest również biała agrowłóknina do zwana wiosenną bądź zimową. Stanowi ona ochronę termiczną dla roślin. Dzięki czemu wykorzystać można ją do okrywania roślin na zimę, między innymi róż, ale również hortensji i innych wrażliwych na mróz odmian. Jednak białą agrowłókninę można zastosować również w tunelach oraz w szklarniach, aby w ten sposób ograniczyć promieniowanie słoneczne. Istnieje również agrowłóknina zielona i brązowa. Najczęściej wykorzystywane są jako estetyczny na dodatek do ogrodu. Brązowa agrowłóknina idealnie nadaje się jako podkład pod korę lub kamienie ozdobne. Natomiast agrowłóknina zielona może być imitacją trawnika, zwłaszcza w tych miejscach, w których trawa nie rośnie zbyt intensywnie. Dzięki szerokiej gamie dostępnych agrowłóknin z łatwością można dobrać je do swoich potrzeb.