Miniony rok był rekordowy pod kątem nowej powierzchni magazynowej. Zasoby magazynów w Polsce przekroczyły poziom 24 milionów m kw. W budowie jest kolejne 3,7 miliona m kw., czyli niemal 150% więcej niż rok temu. Poznaj aktualne trendy z obszaru magazynów, niezwykle prężnie rozwijającej się branży.
Ekologia na topie
Rynek powierzchni magazynowych w USA oraz w Europie zmierza w kierunku zielonych rozwiązań – Polska nie jest w tym temacie wyjątkiem. W magazynach w Bytomiu, Warszawie czy Szczecinie – w obiektach w całej Polsce – obserwujemy coraz większy nacisk na ekologiczne rozwiązania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Będzie zmieniała się też technologia budowy nowych obiektów.
Trend ten z pewnością ma tendencję rozwojową. Plany Unii Europejskiej są bardzo ambitne. Wśród założeń KE jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55% do 2030 roku. W 2050 roku UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Poza tym ekologiczne rozwiązania w powierzchniach magazynowych w Katowicach, Łodzi czy pod Poznaniem gwarantują najemcom spore oszczędności. Potwierdzeniem, że magazyn spełnia kryteria dotyczące budownictwa zgodnego z polityką zrównoważonego rozwoju i posiada zielone technologie, są certyfikaty – głównie amerykański LEED i brytyjski BREEAM.
Rosnąca popularność magazynów w małych miastach
Po 2021 roku, pełnym sukcesów, rynek magazynowy nie zwalnia tempa. Coraz większe zainteresowanie budzą też magazyny w Bytomiu, Żorach czy Lublinie, czyli w miastach mniejszych, do tej pory mniej popularnych w ten branży. Obok wielkiej piątki (Mazowsze, Centralna Polska, Górny Śląsk, Dolny Śląsk i Wielkopolska) deweloperzy stawiają też na inne lokalizacje – ważne, by były dobrze skomunikowane. Deweloperzy są i będą bardzo aktywni również z tych do tej pory mniej popularnych regionach. Tym bardziej, że w Polsce kurczy się wolna powierzchnia, którą można byłoby przeznaczyć na nieruchomości czy magazyny.
Rozwój e-commerce
Rozwijająca się szybko branża e-commerce nadal w dużym stopniu napędza budowę nowoczesnych, bardziej ekologicznych i przyjaznych dla pracowników magazynów na wynajem – w Bytomiu, Pruszkowie czy w okolicach Łodzi. W całej Polsce można zaobserwować wyraźny spadek wolnej powierzchni.
Świetna passa branży magazynowej i popyt na hale produkcyjne w Bytomiu czy magazyny pod Wrocławiem nadal będzie utrzymywał się na bardzo wysokim poziomie. Przyczyniają się do tego również inne zwyczaje zakupowe (od pandemii chętnie kupujemy online), oczekiwania krótkiego czasu dostawy i usprawnienia w łańcuchach dostaw.