
Testament powinien zawierać pewne elementy, aby był ważny oraz, aby w odpowiedni sposób zabezpieczał wolę spadkodawcy.
Różne formy testamentu.
Testament może mieć na przykład formę odręczną. Jak określa to Kodeks cywilny, musi być on napisany pismem odręcznym, podpisany i opatrzony datą. Sporządzenie go na maszynie do pisania lub na komputerze sprawi, że dokument będzie nieważny. Inaczej taką formę nazywamy testamentem holograficznym. Inną opcją jest sporządzenie testamentu przez notariusza. Jego dużą zaletą jest fakt, iż oryginał dokumentu pozostaje w kancelarii notarialnej, dlatego też w przypadku zgubienia czy zniszczenia egzemplarza spadkodawcy, wciąż dostępny jest zapis jego woli. Sam fakt, że testament sporządza notariusz, obniża ryzyko jego nieważności i podważenia przez spadkobierców.
Warto też znać formę allograficzną. W tym wypadku, spadkodawca ostatnią wolę może oświadczyć ustnie, ale powinien to zrobić w obecności urzędnika oraz dwóch świadków. Następnie, taki testament należy spisać w protokole i podpisać. Kolejna forma ta została przewidziana w przepisach na wypadek nagłej śmierci – można ostatnią wolę wygłosić ustnie, ale wtedy potrzebnych jest trzech świadków.
Do szczególnych form należą testamenty wojskowe czy podróżne. Ich sporządzenie nie jest możliwe w „normalnych” okolicznościach.
Co powinien zawierać testament?
Testament jest tym dokumentem, który ma zabezpieczyć wolę spadkodawcy, a także – spadkobierców. Żeby jednak był on ważny i aby trudniej było go podważyć, musi zawierać pewne postanowienia, co więcej, są też pewne warunki, jak na przykład to, aby spadkodawcą była osoba pełnoletnia, nieubezwłasnowolniona.
W testamencie przede wszystkim wskazać należy spadkobiercę lub spadkobierców. Nie trzeba nawet w konkretny sposób przypisywać im składników majątku, wystarczy, wskazanie konkretne na tyle, aby można było daną osobę zidentyfikować. Jeśli na przykład spadkobierca ma jednego syna i w testamencie napisze, że majątek przekazuje swojemu potomkowi, nie jest nawet konieczne, aby wymieniał go z imienia i nazwiska.
W testamencie nie trzeba określać konkretnych składników majątku, które mają komuś przypadać, ani części, w jakich dane osoby mają dziedziczyć. Jeżeli jednak spadkodawcy zależy na tym, aby konkretna rzecz, kwota trafiła do danej osoby, musi zawrzeć takie postanowienie w testamencie. W innym wypadku, powołani do spadku będą dziedziczyć w częściach równych.
Niezwykle istotny jest wspomniany powyżej podpis. Powinien on zawierać przynajmniej nazwisko spadkodawcy. Bez podpisu bowiem, testament będzie nieważny.
Dodatkowe postanowienia w testamencie
Są elementy testamentu, które nie są obowiązkowe, ale warto wiedzieć o możliwości ich zawarcia. Należą do nich zapis czy zapis windykacyjny, polecenie, powołanie wykonawcy lub też wydziedziczenie. Te elementy są fakultatywne, ale na przykład dla prawidłowego wydziedziczenia, należy obligatoryjnie wskazać jego przyczynę i to taką, która wydziedziczenie faktycznie uzasadnia.
Wsparcie merytoryczne znaleźć można wpisując w wyszukiwarkę hasło takie jak na przykład „radca prawny Wrocław„. W sprawach testamentowych pomoc prawnika może być przydatna. Pomoże nam on skonstruować dokument w taki sposób, aby w najlepszy sposób zapewnić spadkodawcy wykonanie jego woli.