
Zastanawiasz się, jakie rozwiązania pozwalają sterować domem lub budynkiem mieszkalnym? System inteligentnego domu – do niedawna uchodził za symbol najwyższego luksusu, dziś natomiast stał się niemal standardem. Obecnie architekci, którzy tworzą nowe projekty inwestycyjne, oprócz kwestii estetycznych i funkcjonalnych, skupiają się również na wdrażaniu najnowszych technologii do budynków, lokali, mieszkań oraz domów. Nowoczesne budownictwo słynie z zaawansowanych technologicznie instalacji, takich jak fotowoltaika, czy też automatyka budynkowa. Obecnie jednym z najnowocześniejszych rozwiązań dla domu i budynku, jest system KNX. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest i jak działa wspomniany system – zapraszam Cię do zapoznania się z treścią poniższego materiału.
KNX – system domów inteligentnych
KNX to multimedialny i energooszczędny system, który wdrażany jest w domach inteligentnych (z angielskiego „smart home”). Polega on na łączeniu różnych instalacji, czyli np. systemów grzewczych, klimatyzacji, oświetlenia, wentylacji i sprzętu grającego. Wszystkie te „komponenty” tworzą tak zwany „skomputeryzowany system połączeń”, który jest jedną wspólną (główną) centralą. Oznacza to, że z jednego miejsca lub przy użyciu jednego urządzenia można sterować kilkoma z nich jednocześnie. System KNX można również zaprogramować tak, by automatycznie reagował na czynniki zachodzące w budynku i zmieniające się warunki otoczenia.
KNX dotyczy domów i budynków inteligentnych, czyli nieruchomości, w których wdrażane są najnowocześniejsze udogodnienia. Inteligentny dom to miejsce, w którym użytkownik ma możliwość wprowadzania optymalnych rozwiązań – oczywiście w celu usprawnienia codziennych obowiązków, zarówno w domu, jak i na posesji.
Inteligentne rozwiązania zyskały uznanie i popularność dzięki swoim niezawodnym funkcjom. Są one bowiem odporne na wszelkie zakłócenia – tak jak to nieraz bywa w przypadku systemów radiowych. KNX słynie również z decentralizacji zarządzania. Co to oznacza? W dużym skrócie: jeżeli któryś z elementów ulegnie awarii lub uszkodzeniu, system wciąż będzie działać prawidłowo.
Stwórz swój własny inteligentny zakątek
Co umożliwia system KNX? Dzięki swojemu wszechstronnemu zastosowaniu system ten umożliwia tworzenie w pełni integralnego budynku, domu lub mieszkania. Dzieje się to za sprawą integracji dwóch procesów: nadzoru i sterowania.
Inteligentny dom zbiera i magazynuje dane z poszczególnych komponentów. Następnie wykorzystuje je w celu wykonania określonej akcji, zgodnie z upodobaniami użytkownika (domownika). Z główną centralą systemu można łączyć najróżniejsze urządzenia – poniżej znajdziesz poszczególne kategorie.
Do stworzenia domu inteligentnego, można wykorzystywać takie kategorie urządzeń, jak:
-
klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie,
-
systemy zarządzania energią,
-
oświetlenie,
-
artykuły gospodarstwa dobowego,
-
inteligentne przełączniki i gniazdka,
-
a także urządzenia z kategorii „bezpieczeństwo” i inne (np. zarządzanie i zdalny serwis).
Domy smart to swego rodzaju technologie, które wymyślone zostały, by możliwie jak najbardziej usprawnić procesy zachodzące w codziennym życiu domowników. Największą ich zaletą jest wygoda, funkcjonalność, bezpieczeństwo i to, o czym większość osób marzy – oszczędność czasu i pieniędzy. System może zawierać naprawdę wiele elementów, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o instalacji, warto skonsultować się z profesjonalną firmą zajmującą się wdrażaniem podobnych rozwiązań i dostosować je indywidualnie do własnych potrzeb.