Kominki na stałe wpisały się już w aranżacje wnętrz, niezależnie od ich charakteru. Nic dziwnego, bowiem nie tylko zapewniają one komfort cieplny, ale stają się również swoistym sercem naszych domów, gromadząc przy sobie członków rodziny w długie, zimowe wieczory. Czy taka inwestycja jest jednak opłacalna? Okryj z nami wady i zalety domowych kominków.
Jak wybrać idealny kominek?
Współczesny kominek pełni nie tylko funkcje praktyczne, ale również i dekoracyjne. Zapewnia on bowiem przyjemne ciepło w okresie niskich temperatur, nadając wnętrzu przytulności i klasycznej elegancji. Współcześnie obudowy kominkowe wykonywane są z najwyższej klasy materiałów, gwarantujących niebanalne walory estetyczne. Dla przykładu ceniona na rynku firma Kominki i kominy MAT-KOM, której ofertę sprawdzić można na proponowanej stronie internetowej, oferuje swoim klientom obudowy z piaskowca, trawertynu, granitu i marmuru, a nawet ze stali nierdzewnej czy szkła.
Jak nietrudno się domyślić, wybór nie jest łatwy, a każde rozwiązanie niesie ze sobą niebanalną estetykę i wysublimowane piękno. Podejmując ostateczną decyzję, warto jednak wziąć pod uwagę zarówno budżet, jak i aranżację wnętrza, by tworzyło ono z kominkiem spójną całość.
Dodatkowe czy główne źródło ogrzewania?
Rozważając zasadność inwestycji w kominek, należy udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, czy będzie on stanowił główne, czy też dodatkowe źródło ogrzewania. W pierwszym przypadku warto postawić na kominek z płaszczem wodnym, który oddaje ciepło również do centralnego systemu ogrzewania. Często okazuje się, że tego rodzaju inwestycja jest znacznie bardziej opłacalna, niż tradycyjne systemy grzewcze.
W obu przypadkach konieczna będzie jednak instalacja, służąca odprowadzaniu spalin. Więcej o tym zagadnieniu dowiesz się ze strony https://mat-kom.eu/oferta/kominy, gdzie zamieszczono godną uwagi ofertę. Kominek bez płaszcza wodnego zapewnia z kolei efektywne ogrzewanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Sporą popularnością cieszą się współcześnie także kominki dekoracyjne, wybierane przez osoby, ceniące sobie piękno żywego ognia.
Czy kominek można dopasować do aranżacji wnętrza?
Wielu potencjalnych inwestorów obawia się, że kominek w pomieszczeniu zaburzy spójność jego aranżacji i negatywnie odbije się na estetyce wnętrza. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Po przejściu na stronę https://mat-kom.eu/oferta/obudowy-kominkowe zobaczysz, jak wiele możliwości niesie ze sobą montaż kominka. I tak:
- w wystroju rustykalnym doskonale sprawdzi się obudowa, wykonana z cegły lub kamienia, np. z płytek piaskowca,
- w nowoczesne, loftowe czy modernistyczne wnętrza wkomponuje się kominek panoramiczny, otwarty na kilka stron,
- obudowa z granitu czy marmuru nada pomieszczeniom niebanalnego stylu i wyjątkowej elegancji, doskonale wpisując się w klasyczne aranżacje przestrzeni.
Niezależnie od wybranego stylu, warto dokładnie oszacować rozmiar wkładu, by móc w pełni wykorzystać jego funkcjonalność.
Jakie dodatkowe korzyści niesie ze sobą montaż kominka?
Wiesz już, że montaż kominka pozwala na osiągnięcie komfortu cieplnego zarówno w jednym pomieszczeniu, jak i w całym domu, budując przy tym niepowtarzalny klimat i wyjątkową estetykę aranżacji. To jednak jeszcze nie wszystkie zalety, o których warto wiedzieć, rozważając tego rodzaju inwestycję. Wśród tych najważniejszych wymienia się także:
- niezależność energetyczną w przypadku awarii prądu czy sieci ogrzewania,
- wyższy poziom relaksu, na co wpływa trzaskające w kominku drewno i tańczące w nim płomienie,
- zwiększenie wartości nieruchomości na rynku wtórnym,
- bezawaryjne użytkowanie przez szereg kolejnych lat,
- stosunkowo niski koszt ogrzewania w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych.
Nowoczesne kominki pozwalają również na ochronę środowiska naturalnego. Wpływa na to przede wszystkim możliwość zastosowania w nich ekologicznego paliwa jak pelet czy brykiet, a także zaawansowane systemy oczyszczania spalin, redukujące w znacznym stopniu poziom zanieczyszczeń, emitowanych do atmosfery.
Czy kominek ma jakieś wady?
W świetle powyższych słów mogłoby się wydawać, że inwestycja w kominek nie jest obarczona żadnymi niedogodnościami. W rzeczywistości jednak takie rozwiązanie posiada również swoje wady. Wśród tych najważniejszych wymienia się stosunkowo wysokie koszty montażowe, które mogą zwrócić się jednak w postaci niskich kosztów ogrzewania.
Rozważając tego typu inwestycję, warto również wziąć pod uwagę konieczność zorganizowania przestrzeni, służącej do przechowywania opału oraz miejsca na sam kominek, co może być problematyczne, zwłaszcza w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.