Rynek pracy Unii Europejskiej coraz szerzej i chętniej otwiera się na obywateli krajów nienależących do Wspólnoty. Proces ten wyraźnie przyspieszył po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. Ukraińcy, którym udało się opuścić strefę działań wojennych, chętnie bowiem chcą podjąć prace w Polsce lub krajach ościennych, głównie w Niemczech. Czy przepisy im na to pozwalają?
Legalna praca w Niemczech dla Ukraińców
Pierwszym krajem Unii Europejskiej, który umożliwił pracę obywatelom Ukrainy, była Polska. W ślad za nią podążyły też Niemcy, które od 1 stycznia 2020 roku zliberalizowały prawo imigracyjne. Od tego czasu Ukraińcy mogą podejmować zatrudnienie w Niemczech, a liczba zainteresowanych nim jest wysoka. Tylko wg danych EWL S.A i Studiów Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego ponad 40% Ukraińców przebywających w Polsce chciałoby wyjechać z naszego kraju i aż 34% planuje emigracje do Niemiec. Nie jest to nic dziwnego, bowiem nasz zachodni sąsiad proponuje o wiele wyższe pensje i to w każdym zawodzie.
Na jakich zasadach Ukrainiec może pracować w Niemczech?
Od momentu liberalizacji prawa imigracyjnego w Niemczech obywatele Ukrainy, aby pracować za naszą zachodnią granicą, nie muszą posiadać wykształcenia wyższego. Pożądane jest jednak, aby pracownik znał jednak niemiecki, a także miał certyfikat poświadczający o co najmniej dwuletnim doświadczeniu osoby spoza Unii Europejskiej. W niektórych zawodach takich jak IT będzie liczyć się doświadczenie zawodowe, liberalniejsze są zasady naboru na opiekunki osób starszych prowadzone przez Felizajob. Opiekunką seniora zostać można nawet bez doświadczenia, choć warto pamiętać, że większość rodzin wymaga, chociaż tego minimalnego. Dużym plusem jest natomiast możliwość podjęcia pracy bez znajomości języka niemieckiego. W takich sytuacjach opieka dotyczy najczęściej seniora leżącego i już niemówiącego. Brak języka nie jest też przeszkodą w dopełnieniu formalności, bowiem w nich pośredniczy Felizajob, który dba o legalność zatrudnienia i jego korzystne warunki.
Na jaką pracę mogą liczyć obywatele Ukrainy w Niemczech?
Niemiecki rynek pracy nastawiony jest głównie na pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Otrzymanie pracy w branży IT czy stanowiska managerskiego wiąże się jednak ze spełnieniem wielu kryteriów. Osoby, które nie dysponują wysokimi umiejętnościami i dużym doświadczeniem nadal jednak mogą się ubiegać o pracę nad Renem. Niemiecki rynek pracy potrzebuje ich przede wszystkim w branży opieki – duża liczba stanowisk czeka na opiekunów seniorów i nianie, a także pielęgniarki. Mniej ofert dla Ukraińców pojawia się natomiast w takich sektorach jak budownictwo, logistyka, rolnictwo czy przemysł.