Noszenie wyrobów ze skór zwierzęcych wzbudza kontrowersje i tego kto w tej dziedzinie ma rację nigdy nie rozstrzygniemy. Choć trudno jest odmówić racji tym, którzy twierdzą, że wykorzystywanie skóry na rozmaite produkty to jedocześnie rodzaj utylizacji, gdyż coś należy zrobić ze skórami zwierząt przeznaczonych do celów spożywczych. Mimo to dosyć jednoznacznej ocenie społecznej podlega zabijanie zwierząt dla samych skór. Między innymi dlatego wyraźnie zmniejszył się popyt na futra naturalne. Nawet wprowadza się zakazy hodowli zwierząt futerkowych.
Czy istnieje alternatywa dla produktów ze skór naturalnych?
Sztuczne skóry lub imitacje próbuje się produkować przynajmniej od stu lat. Przykładem może być choćby skaj, z którego płaszcze były popularne w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Zresztą skaj świetnie się nadal sprawdza jako obicia mebli kuchennych lub siedzeń samochodowych.
Funkcjonuje też nazwa „skóra ekologiczna”, produkowana między innymi z włókien poliestrowych. Jest to zatem mocna tkanina imitująca skórę, czasem nawet skórzane ziarno. Wybór tkanin skóropodobnych jest szeroki – mogą one na przykład świetnie imitować skórę wężową lub zamsz. Jednym z przykładów imitacji skóry naturalnej jest „lama”, powleczona polichlorkiem winylu, dosyć przyjemna w dotyku. Dlatego chętnie jest wykorzystywana do produkcji spodni, a nawet sukni.
Różnice między imitacjami skóry są zauważalne nie tylko wzrokowo, ale i poprzez dotyk. Skóry sztuczne są zwykle bardziej miękkie, naturalne twardsze, przez to mocniejsze i mniej podatne na rozciąganie.
Oczywiście rodzaj alternatywy dla wyrobów skórzanych może stanowić lateks, który traci na popularności i łatwy jest w odróżnieniu ze skórą naturalną. Dostępne już są świetne imitacje zamszu i nubuku.
Z czego rezygnujemy, przy czym trwamy?
Oczywiście jeśli idzie o użytkowanie produktów skórzanych… Wydaje się, że mniej jest zwolenników skórzanych płaszczy i kurtek ze skóry naturalnej. Tym bardziej że nierzadko trudno jest odróżnić kurtkę wykonaną ze skory naturalnej od tej ze skóry sztucznej.
Na pewno nie maleje popularność skórzanego obuwia, choćby nawet ze względu na jego dużą trwałość i elegancję. Z tych samych względów kupowane są nadal damskie skórzane torebki. Należy jednak mieć na uwadze to, że czyszczenie skóry wymaga specjalnych zabiegów.
Dyskusja na temat wyższości imitacji skóry nad naturalną (i odwrotnie) zapewne nigdy się nie skończy. Jedno jest natomiast pewne – obrońcy praw zwierząt mają w tym względzie coraz więcej do powiedzenia, zwłaszcza w krajach zeuropeizowanych.