Drewniana elewacja to niezwykle efektowne wykończenie budynku, nadające mu wyjątkowego charakteru i niepowtarzalnego uroku. Idealnie wpisuje się ona w tradycyjne aranżacje, choć sprawdza się również doskonale w nowoczesnym budownictwie. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie i które drewno wybrać, by stworzyć trwałe i estetyczne wykończenie? By rozwiać wszelkie wątpliwości w tym zakresie, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Czy drewno to dobry materiał elewacyjny?
Drewno to materiał, wykorzystywany wszechstronnie zarówno w budownictwie, jak i w aranżacjach wnętrz. Nic dziwnego, że znajduje ono również swoje zastosowanie przy tworzeniu elewacji, dzięki którym budynki nabierają wyjątkowego stylu, klimatu i charakteru.
Na korzyść drewna przemawiają jego walory estetyczne. Aby je odkryć, warto zapoznać się z ofertą na stronie „Deski elewacyjne – deska półbal, płaska”, na której przedstawiono różne rodzaje desek elewacyjnych. Potencjalni inwestorzy do wyboru mają bowiem nie tylko płaską formę, ale również deskę w kształcie półbali, idealnie wpisującą się w koncepcje domów w stylu góralskim. Jej uzupełnieniem jest natomiast tzw. warkocz, nadający elewacji nieco przytulności. Drewno to jednak materiał nie tylko wyjątkowo estetyczny, ale również i trwały, odporny na czynniki zewnętrzne i zapewniający odpowiednią izolację termiczną.
Jakie drewno wybrać na elewację budynku?
Aby móc cieszyć się wyjątkową estetyką i trwałością drewnianej elewacji, warto poświęcić nieco czasu, by odkryć właściwości poszczególnych gatunków drewna. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań wymienia się:
- świerk skandynawski – charakteryzujący się dużą wytrzymałością, lekko żółtym zabarwieniem i wyjątkową estetyką,
- modrzew syberyjski w odcieniach czerwieni i żółci – to jedno z najpiękniejszych drzew, niezwykle trwałych, a jednocześnie łatwych w obróbce,
- sosnę skandynawską – zawierająca dużą ilość żywicy, warunkującej trwałość drewna, które dodatkowo jest niezwykle wytrzymałe na różnego rodzaju obciążenia.
Zarówno świerk, jak i sosna czy modrzew, zapewnią drewnianej elewacji walory estetyczne i wysoki poziom funkcjonalności. Będą one również odporne na degradację biologiczną i negatywny wpływ czynników atmosferycznych. Wśród rzadziej wybieranych gatunków znaleźć można natomiast cedr czerwony, żółto-brązową tatajubę z Ameryki Południowej czy afrykański okoume w jasnoróżowej tonacji.
Drewniana elewacja domu – tradycja czy nowoczesność?
Deski w kształcie półbali i klasyczne warkocze pozwolą nadać budynkowi ciepła i przytulności. Jednak drewno sprawdza się również doskonale w połączeniu z innymi materiałami w nowoczesnych koncepcjach aranżacyjnych. Mogą być one tworzone np. przez jego kontrast z bielą ścian lub harmonię z metalowymi barierkami. W ten sposób budynek zyskuje oryginalną estetykę, odbiegającą od rozwiązań, znanych z tradycji.
Aby jednak było to możliwe, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości produkty. Takie oferuje sklep z drewnem KoraGil, gdzie znaleźć można materiały i narzędzia do obróbki drewna, choć firma w ofercie posiada też meble ogrodowe, deski elewacyjne, podbiciowe i tarasowe, odpowiednio przygotowane i składowane w trosce o ich jakość. Warto skorzystać z takiej możliwości, dającej gwarancję satysfakcji z zakupów i efektów inwestycji.
Sklep z drewnem KoraGil: drewno konstrukcyjne, wyroby z drewna
Kasinka Mała 394
34-730 Kasinka Mała
Tel: 606 420 964
www.koragil.pl
https://goo.gl/maps/craEzMQyhSfxgWeX8
Jak drewniane wykończenie ścian wpływa na estetykę budynku?
Jak już zostało wspomniane, drewniane elewacje cechuje niebagatelna estetyka. Samo drewno kojarzone jest z ciepłem, poczuciem bezpieczeństwa i ogniem, trzaskającym radośnie w kominku w czasie zimnych wieczorów. Drewniane wykończenie obiecuje wyjątkowy klimat i charakter wnętrza, do którego chce się wejść, by odpocząć po ciężkim dniu. Dodatkowo wykorzystanie drewna doskonale wpisuje się w ekologiczne koncepcje. Takie elewacje powstają bowiem z naturalnego, a zarazem odnawialnego materiału, co z pewnością doceniają osoby, zaangażowane w ochronę środowiska naturalnego.
Jakie korzyści zapewnia drewniana elewacja?
Drewno jest nie tylko estetyczne, ale również i funkcjonalne. Przede wszystkim zapewnia ono:
- właściwą izolację termiczną, gwarantującą komfort cieplny w pomieszczeniach,
- zwiększoną kondensację pary wodnej, co ogranicza ryzyko gromadzenia się wilgoci,
- odporność na szkodliwe warunki atmosferyczne, zwłaszcza po odpowiedniej impregnacji.
Budynek z drewnianą elewacją łatwiej ogrzać, a straty ciepła są tutaj znacznie niższe, niż w przypadku murowanych obiektów. Co ciekawe, drewno nie tylko chroni wnętrza przed wychłodzeniem, ale również gwarantuje przyjemne temperatury w okresie letnich upałów. Dodatkowo jest ono także doskonałym izolatorem akustycznym, zapewniającym mieszkańcom cichy i komfortowy odpoczynek.
Jak zadbać o drewnianą elewację?
Aby na dłużej cieszyć się pięknem i trwałością drewnianej elewacji, warto zadbać o jej odpowiednią impregnację. O tym, jak często wykonywać takie zabiegi, decyduje w znacznej mierze wybrany gatunek drewna. O ile sosnę trzeba konserwować znacznie częściej, o tyle drewno egzotyczne nie będzie wymagało tak dużego zaangażowania.
Dzięki odpowiedniej impregnacji elewacja będzie chroniona przed zgubnym skutkiem oddziaływania negatywnych warunków atmosferycznych, wśród których za najbardziej szkodliwe uchodzą wilgoć i promieniowanie słoneczne. Warto zadbać również o regularne malowanie lub lakierowanie drewna. Zapewnią one bowiem skuteczną ochronę przed rozwojem mchu i grzybów, zabezpieczając jednocześnie elewację przed korozją biologiczną, czyli jej niszczeniem przez żywe organizmy.