Ogrzewanie domu to kluczowa czynność, zwłaszcza podczas chłodniejszych dni. Jednak, wraz ze wzrostem cen energii, koszty ogrzewania okazują się znacznie droższe niż dotychczas. Wybór odpowiedniej metody ogrzewania zależy od wielu czynników, takich jak powierzchnia domu czy rodzaj instalacji grzewczej. W tym artykule przedstawiamy cztery sposoby na tanie ogrzewanie domu.
Kocioł na zrębkę drzewną
Jest to jedna z najtańszych dostępnych metod do ogrzewania domu. Zrębki drzewne to nic innego jak biomasa, tanie paliwo, które uzyskuje się z naturalnego drewna leśnego i plantacyjnego. Produkowane są z odpadów drzewnych, które powstają w zakładach przetwarzających drewno. Pocięte przez maszyny tnące odpady przybierają postać zrębki drzewnej, która jest znakomitym paliwem do systemów grzewczych opartych na kotłach przystosowanych do ich spalania. Nowoczesne kotły na zrębkę drzewną charakteryzują się pełną automatyką, wysoką sprawnością i posiadają certyfikaty 5 klasy oraz Ecodesign (spełniają wymagania UE w zakresie Ekoprojektu). Przykładem takiego pieca jest system grzewczy ECO-QUENTIN, o którym możemy dowiedzieć się więcej tutaj https://altereco.pl/produkt/kociol-eco-quentin-22kw/
Pompa ciepła
Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła to jedna z tańszych metod ogrzewania domu. Wyróżniamy trzy rodzaje pomp ciepła – powietrzna, wodna i gruntowa. Urządzenia te, wykorzystują energię z otoczenia i generują ciepło, które następnie przekazują do systemu grzewczego. Energia może pochodzić z powietrza, ziemi lub wody. Pompy ciepła zużywają mało energii, a w dodatku są ekologiczne i bezobsługowe.
Eko-groszek
Eko-groszek to rodzaj węgla kamiennego, który jest bardziej ekologiczny od tradycyjnego węgla opałowego. Charakteryzuje się on wysoką jakością spalania, co oznacza, że pozostawia po sobie mniej popiołu i emituje mniej zanieczyszczeń do atmosfery.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe jest jednym z najpopularniejszych sposobów na ogrzewanie domu, a jego główną zaletą jest brak generowania zabrudzeń. Kotły gazowe są niewielkie i samodzielne, a jedynym wymaganiem jest cykliczna kontrola instalacji raz do roku.
W każdym przypadku, warto również zadbać również o odpowiednią izolację domu. Warto zadbać o odpowiednie ocieplenie budynku, w tym dachu, a także o szczelność drzwi i okien. Dzięki temu będziemy mogli zredukować koszty ogrzewania i cieszyć się ciepłem w domu bez wydawania zbyt dużo pieniędzy.