Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne to elementy stolarki otworowej, które mają niebagatelny wpływ na komfort użytkowania budynku. Mimo, iż na pierwszy rzut oka mogą się między sobą niewiele różnić, w praktyce różnice te są ogromne, co wynika przede wszystkim z odmiennej funkcji, jaką pełnią w lokalu. Z tego też powodu, przy ich wyborze należy kierować się zupełnie innymi parametrami – podpowiadamy, jakimi.
Jakie czynniki brać pod uwagę przy wyborze drzwi zewnętrznych…
Drzwi zewnętrzne pełnią niezwykle istotną rolę w budynku – są nie tylko jego wizytówką, ale także barierą ochronną, zarówno przed warunkami atmosferycznymi, jak i potencjalnymi włamywaczami (https://www.oknoteka.pl/oferta/drzwi-zewnetrzne). Z tego powodu przy ich wyborze należy uwzględnić znacznie więcej aspektów, niż ma to miejsce w przypadku drzwi wewnętrznych. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, stopień ich odporności na warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia. Na czynniki te w dużej mierze wpływa obecność przeszkleń, materiał wykonania stolarki drzwiowej oraz ogólnie jej jakość. Bardzo istotnym kryterium wyboru jest także współczynnik izolacji termicznej i akustycznej, gdyż bezpośrednio przekłada się on na natężenie przedostających się do wnętrza dźwięków oraz ilość traconego ciepła, a co za tym idzie – również wysokość rachunków za ogrzewanie. Im niższy jest, tym większą termoizolację i dźwiękoszczelność zapewni. Pamiętaj również, aby sprawdzić, jakie właściwości antywłamaniowe posiadają wybrane przez Ciebie drzwi. To od nich zależy bowiem stopień bezpieczeństwa, jaki zapewnią lokatorom. Informację na ten temat możesz sprawdzić poprzez weryfikację klasy ich antywłamaniowości – im wyższa jest, tym lepiej. Ogromny wybór doskonałej jakości drzwi zewnętrznych znajdziesz na stronie https://www.oknoteka.pl/.
… a jakie przy wyborze drzwi wewnętrznych?
Drzwi wewnętrzne (https://www.oknoteka.pl/oferta/drzwi-wewnetrzne), w przeciwieństwie do zewnętrznych, mają za zadanie przede wszystkim zapewnić lokatorom prywatność, dlatego też są znacznie lżejsze i mniej skomplikowane w budowie. Tutaj większą rolę niż właściwości fizyczne odgrywają walory estetyczne. Wybierając wewnętrzną stolarkę drzwiową, warto więc zwrócić szczególną uwagę na kwestie ich dopasowania do wystroju wnętrza, w tym kolorystykę i design oraz oczywiście uwzględnić własne preferencje. Jeżeli zależy Ci na tym, aby stanowiły również barierę dźwiękową, postaw na modele w pełni zabudowane, tj. bez przeszkleń, o niższym współczynniku przenikania dźwięków. Pamiętaj także o sprawdzeniu, w którą stronę się otwierają. Ze względów bezpieczeństwa, drzwi w łazienkach powinny otwierać się na zewnątrz, natomiast w innych pomieszczeniach jest to kwestia indywidualnych gustów.