Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Ultrasonografia należy do badań bardzo często stosowanych we współczesnej diagnostyce weterynaryjnej. USG wykonywane jest również u kotów. Do zalet tej metody obrazowania należy bezpieczeństwo jej stosowania, bezbolesność oraz brak inwazyjności. Ultrasonograf weterynaryjny znajduje się obecnie na wyposażeniu większości gabinetów, które ustalają indywidualne cenniki. Ile wynoszą orientacyjne koszty za badanie USG kota oraz od czego są uzależnione?
Zalety badania USG kota
Ultradźwięki emitowane przez ultrasonograf weterynaryjny (sprawdź ofertę na stronie: https://noraxmedical.pl/produkty/ultrasonografy-weterynaryjne/) nie narażają kota na szkodliwe promieniowanie, występujące np. przy badaniu rentgenowskim. Niemałą zaletą pozostaje fakt, że wyniki USG są dostępne praktycznie natychmiast po zakończeniu procedury. W niektórych przypadkach konieczne może być przesłanie uzyskanych zdjęć do konsultacji, aby postawić ostateczną diagnozę. Badanie USG kota da się bez przeszkód powtarzać wielokrotnie, nawet w niedużych odstępach czasu. Ultrasonografia nie wymaga specjalnego przygotowania zwierzęcia, a podczas procedury może ono przebywać w niemal dowolnej pozycji.
Cena USG kota
Cena za badanie USG kota może być dość zróżnicowana. Z reguły koszty utrzymują się w zakresie od 50 do 150 złotych, jednak w niektórych placówkach są wyższe. Wiele zależy od regionu, w którym znajduje się dana placówka. Znaczenie mają też indywidualne ustalenia lekarza przeprowadzającego badanie, włącznie z rodzajem wykonywanego USG. Za pomocą ultrasonografu można bowiem przeprowadzić u kota badanie przeglądowe jamy brzusznej, badanie struktur klatki piersiowej czy badanie reprodukcyjne, a także ocenę kończyn czy echo serca. Z reguły weterynarz skupia się tylko na jednym narządzie, celem wykrycia potencjalnych zmian i nieprawidłowości. W przypadku badania reprodukcyjnego, USG pozwala na ustalenie obecności każdego płodu czy potwierdzenie bicia jego serca.
Czynniki wpływające na koszty USG u kota
Cena za badane USG kota wynika z różnych czynników. Z reguły specjalistyczne placówki zajmujące się głównie diagnostyką nieco wyżej wyceniają swoje usługi, niż mniejsze gabinety weterynaryjne. Istotna jest też jakość wykorzystywanej aparatury. O ile USG reprodukcyjne wymaga jedynie podstawowego sprzętu, o tyle poważniejsze badania kardiologiczne muszą być realizowane z użyciem urządzeń bardzo precyzyjnie obrazujących struktury mięśnia sercowego. Cena będzie w takim przypadku wyższa. Sporo zależy też od renomy i kompetencji specjalisty przeprowadzającego badanie USG kota. Wszystko to sprawia, że koszty ultrasonografii w poszczególnych placówkach nieco się od siebie różnią.