Nie ma uniwersalnych rozwiązań, mówiących, jakie są optymalne ustawienia pieca na ekogroszek. To, ile powinien spalać piec na ekogroszek jest indywidualnym parametrem, wynikającym z doświadczenia. Owszem są pewne atrybuty, które wymagają regulacji w podstawowy sposób. Poniżej odpowiemy na pytanie, jak je ustawić, jaki sterownik do pieca na ekogroszek wybrać oraz co robić, gdy pojawi się problem z piecem na ekogroszek.
Charakterystyka pieców na ekogroszek
Ostatnio dość popularną odmianą kotła stał się mały kocioł na ekogroszek. To forma centralnego ogrzewania, którą stosuje się w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach. Piece tego typu można podzielić na piece zasypowe i z podajnikiem. Z pieców zasypowych korzysta się coraz mniej. Czym one się różnią? Ich podstawową różnicą jest przede wszystkim spalanie paliwa, rodzaj sterowników oraz moc.
Jednak oba są wydajne, a co najważniejsze przyjazne środowisku, nie to, co tradycyjne piece węglowe. Od 2018 roku można w Polsce kupić dobre piece na ekogroszek, a są nimi piece piątej generacji. Spełniają one restrykcyjne wymagania dotyczące ekologii i są takie w porównaniu do starszych modeli. Jeśli nie wiesz, jak zmniejszyć spalanie ekogroszku, zdecyduj się na ten rodzaj pieca. Mimo że są one na tyle innowacyjne, co skomplikowane, warto je posiadać z wielu względów:
- posiadają szybsze spalanie paliwa, co wpływa na dużo mniejszą emisję substancji smolistych’
- sadza pozostaje wyłącznie na ściankach’
- produkują mniejszą ilość pyłów i innych substancji, przyczyniających się m.in. do powstawania smogu,
- są bardziej ekonomiczne w zużyciu paliwa – jest to efekt sprawnego spalania połączonego z zastosowaniem zaawansowanych systemów.
Jeśli nie wiesz, na jaki piec postawić, zastanów się w pierwszej kolejnościm jakie potrzeby grzewcze ma Twój dom. Ekonomiczne ustawienie pieca na ekogroszek wynika także z metrażu. Na większe powierzchnie sprawdzi się piec na ekogroszek o większej mocy. Z kolei w mniejszym domu, świetnie zdadzą egzamin małe piece na ekogroszek.
Optymalne ustawienie pieca na ekogroszek, czyli jakie?
Wszystkie kotły różnią się między sobą i potrzebują innych optymalnych ustawień pieca na ekogroszek. Różnice te wynikają z tego, jaki opał jest podawany. Jeśli jednak nie wiesz, jak ustawić piec na ekogroszek Defro, jak ustawić piec na ekogroszek 25 kw lub jakie piec galmet 12kw ustawienia ma, koniecznie poznaj trzy najbardziej optymalne ustawienia:
Ustawienie pieca #1 – Czas przerwy podawania opału
To jedno z trzech podstawowych ustawień i w zasadzie od tego należy zacząć regulację pieca na podajnik ekogroszku. Dzięki temu zostanie wyregulowany stosunek czasu przerwy do czasu podawania opału. Najbardziej optymalny czas przerwy to zazwyczaj czterdzieści sekund. Niemniej jednak można go ustawiać w zależności od indywidualnych potrzeb. To również odpowiedź na pytanie, jak ustawić piec na ekogroszek na lato?
Ustawienie pieca #2 – Czas podawania opału
To kluczowa wartość, która w szczególności wpływa na wydajność kotła. Podstawowe ustawienia kotła na ekogroszek, pokazują, że czas podawania opału występuje co pięć sekund. To bezpieczna opcja, ale lepiej ją dopasować do siebie. Wszystkie parametry ustawienia pieca na ekogroszek, wpływają na jego wydajność. Co za tym idzie, wpływa to znacząco na prawidłowe spalanie ekogroszku.
Ustawienie pieca #3 – Moc nadmuchu
To ostatni parametr, o którym chcieliśmy wspomnieć, odpowiadając na pytanie jaki płomień w piecu na ekogroszek? Ma istotny wpływ na wydajność procesu spalania. Zbyt mały nadmuch do pieca ogranicza ilość tlenu i utrudnia spalanie w pełnym stopniu. W ostateczności palenisko może się nieodpowiednio wygasić. Z kolei zbyt duża moc nadmuchu może zwiększyć zużycie paliwa oraz sprawić, że ciepło będzie uciekało do komina dymowego.
Co zmniejsza wydajność kotła na ekogroszek?
Każdy dobry kocioł na ekogroszek powinien być prawidłowo ustawiony. Jednak możemy się starać jak najlepiej ustawić piec na ekogroszek, a i tak nasze starania pójdą na marne, jeśli źle dobierzemy ekogroszek. Na przykład w przypadku, gdy będzie on wilgotny, piec zajdzie rdzą. Często naprawa takiego pieca, jest nieopłacalna, bez względu na to, czy mamy piec heitz 16 kw, czy kocioł logiterm.
Ekogroszek może też powodować tak zwane grudy, które się nie palą i dają wiele popiołu. Pomocne przy przetrwaniu zimy, okażą się ustawienia pieca na ekogroszek defro. Specjaliści proponują, aby ekogroszek miał od 20 do 29 MJ/kg, a zawartość siarki do 0,6 proc, popiół powinien wynosić natomiast do 10 proc. Przy opale o dobrych parametrach ekonomiczne ustawienia pieca na ekogroszek będą możliwe.
Wydajność pieca mogą zmniejszać nieodpowiednie ustawienia pieca na ekogroszek. Eksperci podają, że moc nadmuchu powinna wynosić od 40 do 55 procent, a stosunek przerwy do podawania ekogroszku – od 1 do 8.
Jakie piece na ekogroszek polecają instalatorzy?
Wśród wszystkich dostępnych propozycji na rynku grzewczym, istnieje kilka ciekawych propozycji, które są polecane przez instalatorów. Warto wybrać propozycję, która posiada podajnik szufladowy do pieca. Będzie nam łatwiej ustawić piec na ekogroszek.
Nie każdy tani piec na ekogroszek jest zły. Warto zapoznać się także z tańszymi wersjami, które z pewnością będą podpowiedzią, jak dobrać piec na ekogroszek do powierzchni domu. Sklepowa oferta kotłów jest dość szeroka. Można więc wybierać pośród propozycji od renomowanych producentów, ale nie zawsze cena jest wskaźnikiem, który nas informuje o tym, czy dany piec jest odpowiedni dla nas. Bez wątpienia godne polecenia są kotły takich firm jak: Galmet, Ogniwo, Galmet, OPAL. SAS i Termo-Tech. Z kolei ich różnice w cenie wynikają z mocy i podstawowych parametrów, jakie posiadają.
Należy do nich między innymi to, jaki czas podawania ekogroszku. Można kupić kocioł o mocy do 10kW i to jest tani piec na ekogroszek. Jeśli jednak zależy nam na bardziej wydajnym urządzeniu, musimy zapłacić więcej, bo nawet od dwóch do czterech tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że kotły wielkogabarytowe, przeznaczone są do szczególnie dużych domów i kosztują w granicach kilku tysięcy złotych.