Warsztat to miejsce, w którym pracujemy wykonując różne czynności. Stacje obsługi, lakiernie, zakłady prac precyzyjnych, wulkanizacje, tokarnie, zakłady stolarskie i wiele rodzaju inne miejsca pracy powinny być dobrze oświetlone. Dostateczne światło warunkuje bezpieczeństwo pracy ale także jej wydajność.
Ile lamp zamontować w warsztacie
Ilość lamp warsztatowych oczywiście zależy od ich mocy oraz szerokości kąta świecenia. Najprościej pisząc, im większa moc i im szerszy kąt świecenia, tym mniejsza ilość lamp będzie niezbędna, aby dostatecznie oświetlić miejsce pracy w warsztacie. Do warsztatu znakomicie sprawdzą się plafony podłużne, które mają mleczny klosz. Ich zalety to między innymi:
- duży wybór mocy (od 10 do 50W),
- niska waga i prosta konstrukcja,
- łatwość montażu,
- niska wysokość, dzięki czemu nie zajmują dużo przestrzeni pod sufitem, która często jest cenna,
- atrakcyjna cena i długa żywotność,
- niski pobór energii elektrycznej i świetna wydajność.
Wydajne lampy warsztatowe w technologii LED kupisz bez problemu przez Internet. Przykładem może być sklep https://dkled.pl/category/lampy-led-do-warsztatu
Podsumowując wydaje się, że im więcej lamp do warsztatu, tym lepiej. Ograniczeniem może być budżet i ewentualny pobór energii elektrycznej. Należy to dobrze rozważyć.
Jaka moc lamp do warsztatu
Na początek musimy zaznaczyć, iż rozważamy lampy LED do warsztatu. Jest to technologia wydajna i niedroga, która na dobre zagościła nie tylko w warsztacie, ale wielu innych miejscach. Właściwie ciężko wyobrazić sobie dom, biuro i inne miejsce bez oświetlenia w technologii LED. Nie tylko moc, ale także wydajność świetlną wyrażoną w Lumenach należy wziąć pod uwagę. Przykładowy warsztat, który chcemy oświetlić powinien posiadać moc światła w granicach:
- 30 metrów kwadratowych – 50-80W,
- 60 metrów kwadratowych – 100-160W.
Oczywiście odpowiednie oświetlenie warsztatu musi iść w parze z dobrym doświetleniem pojedynczych stanowisk pracy. Być może takie właśnie przestrzenie potrzebują światła o większej mocy, które bezpośrednio będzie wpływało na komfort i bezpieczeństwo pracy. Często jest możliwość zamontowania dwóch lub nawet trzech lamp warsztatowych obok siebie, jeśli ogranicza nas zrobiona instalacja elektryczna, lub chcemy ograniczyć ilość wiązek przewodów.
Jaka barwa lamp LED do warsztatu
Zdecydowanie zimna lub neutralna. Te właśnie barwy są wybierane przez zdecydowaną największą ilość warsztatów. Są to barwy mocne, stymulujące do pracy i minimalizujące znużenie, czy zmęczenie. Barwę ciepłą (2800-3000K) polecamy do wnętrz, w których raczej odpoczywasz i relaksujesz się. Należy także zauważyć, iż będziesz potrzebował mniejszą ilość garażowych lamp LED o barwie neutralnej czy zimnej, niż ciepłej.
Montaż garażowych lamp LED
Lampy w garaży powinny być zamontowane w ten sposób, aby nie zwisały za nisko i uniemożliwiały ich zahaczenie, czy uszkodzenie podczas pracy. Łatwość montażu i ewentualnego demontażu lampy, lub samego źródła światła też jest istotna. Ściana, sufit, lub inne miejsce. Dobrze mieć szersze pole manewru podczas montażu lamp. Ważne jest, aby źródło światła odpowiednio oświetlało i jednocześnie nie oślepiało wzroku.
Warsztatowe lampy hermetyczne czy niekoniecznie ?
To zależy. Do warsztatów, w których w powietrzu unosi się wilgoć, pył i inne drobne elementy zdecydowanie zalecamy świetlówki w hermetycznych obudowach, bądź szczelne lampy. Tam, gdzie warunki nie są ciężki wystarczą zwykłe lampy czy plafony. Koszt takiego oświetlenia warsztatowego będzie niższy a montaż pewnie łatwiejszy. Tak czy owak wybór lamp LED do warsztatu, czy innych pomieszczeń jest na tyle duży, że każdy znajdzie dobre rozwiązanie dla siebie