
Nawożenie polega na dostarczaniu roślinom minerałów potrzebnych do wytworzenia się kwiatów, liści czy owoców. Dobrze odżywione rośliny z pewnością będą przez cały sezon wspaniale zdobiły Twój ogród, z kolei uzyskane plony będą zarówno smaczne, jak i zdrowe. Regularne lub cykliczne nawożenie może przynieść ze sobą wiele korzyści, lecz jedynie wtedy, gdy będzie ono wykonane prawidłowo i zostaną spełnione określone warunki.
Jakie rodzaje nawozów są dostępne?
Warto na początku zorientować się, jakie są możliwe opcje do wykorzystania. Obecnie na rynku najpopularniejsze są nawozy mineralne i wieloskładnikowe.
Nawozy mineralne jednoskładnikowe to produkty oparte na związkach chemicznych z przewagą jednego składnika stosowane w przypadku niedoboru właśnie tego składnika. Rozróżniamy min. nawozy azotowe, potasowe i fosforowe. W przypadku nawozów azotowych należy uważać z ich dawkowaniem. Zbyt duża ilość zamiast pomóc roślinie, może jedynie pogorszyć jej stan. Dlatego musisz pamiętać o tym, żeby nie wykorzystywać tego nawozu zbyt często.
Nawozy wieloskładnikowe uniwersalne zawierają trzy podstawowe pierwiastki Azot, Potas i Fosfor oraz mikroelementy w różnych proporcjach w zależności od przeznaczenia nawozu. Nawozy te ogą być stosowane prawie do wszystkich gatunków roślin. Ponadto w zależności od proporcji poszczególnych składników znaleźć możesz nawozy, które są dedykowanie jedynie określonej grupie roślin czy nawet poszczególnym odmianom.
Jakie nawozy wybrać?
Nawozy jednoskładnikowe nie są jednak odpowiednie dla osób amatorsko uprawiających ogród, ponieważ wymagają między innymi specjalistycznej wiedzy o podłożu.
Nawozy wieloskładnikowe są produkowane w różnorodnej formie jako nawozy płynne, lub sypkie / granulowane. Nawozy płynne są często w formie koncentratu, który należy rozpuścić w wodzie zwracając szczególną uwagę na podane na opakowaniu proporcje. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla nowicjuszy są nawozy sypkie w formie granulatu działają znacznie wolniej od nawozów płynnych ponieważ muszą się rozpuścić wokół rośliny i dopiero wtedy są w stanie dostarczyć jej potrzebnych składników. Nawozy otoczkowane, które są wyposażone w regulator uwalniana składników pokarmowych, są najbezpieczniejsze, bo pozwalają wykorzystać odpowiednią ilość substancji odżywczych, które zostaną uwolnione z granulek przykładowo przez okres 3 miesięcy.
Kiedy stosować nawozy – jakie są objawy niedoborów u roślin?
Niestety zaobserwowanie niedoboru ważnych składników u roślin nie jest wcale łatwym zadaniem. Są jednak pewne symptomy, które zasugerują Ci, że to odpowiedni czas na użycie nawozów. Zwróć uwagę, że:
- niedobór wapnia lub żelaza – prowadzi do deformacji nowo co powstałych liści,
- niedobór potasu – jego brak szczególnie wpływa na rośliny w okresie letnim i jesiennym. Pierwszym widocznym objawem są rozjaśnienia tkanki pomiędzy nerwami – najlepiej widać to na starszych liściach,
- niedobór fosforu – wzrost liści zostaje spowolniony, a dodatkowo zauważysz na nich czerwienienie ogonków i blaszek.