Nebula to pochodzące z języka angielskiego słowo oznaczające mgławicę. Temat kosmosu odstawmy jednak na bok, ponieważ jest on zbyt obszerny i odległy. Zajmijmy się raczej bardziej przyziemnymi tematami. Nebulizacja – z czym kojarzy Ci się to pojęcie? Jeżeli z chmurą, to jesteś na dobrej drodze do rozwikłania zagadki. W dalszej części artykułu dowiesz się, co to tak właściwie jest.
Aspekt medyczny
Nebulizacja to słowo, które ma swoje zastosowanie w medycynie. To nic innego, jak rodzaj zabiegu medycznego, w którym chodzi o podawanie preparatów leczniczych w postaci mgiełki – fachowe określenie dla „leczniczej mgiełki” to aerozol. Innymi słowy, nebulizacja to terapia inhalacyjna. Stosuje się ją zarówno w warunkach szpitalnych, ambulatoryjnych, jak i w domowym zaciszu.
Aby móc skutecznie przeprowadzać tę formę terapii, należy mieć odpowiednie urządzenie – nebulizator. To specjalistyczny sprzęt, który jest ogólnodostępny w każdej aptece. Wyróżnia się kilka rodzajów nebulizatorów: membranowe, kompresorowe oraz ultradźwiękowe. Każdy rodzaj działa na swój własny sposób, niemniej jednak każdy w równym stopniu pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego.
Prawidłowe zastosowanie nebulizatora
Wybór odpowiedniego nebulizatora uzależniony jest od przypadłości. Nie w każdym schorzeniu i nie w każdej chorobie można bowiem korzystać z tego samego nebulizatora. Dlaczego? Głównie dlatego, że każdy nebulizator ma przypisaną listę dozwolonych substancji, które mogą być przez niego aplikowane choremu. Większość preparatów przeznaczonych do nebulizacji można podawać we wszystkich urządzeniach, jednak niektóre nie, ponieważ są zbyt gęste i mogą np. zapchać filtr urządzenia. Dla przykładu – za pomocą nebulizatora ultradźwiękowego nie można podawać sterydów. Jak w takim razie prawidłowo wykonuje się nebulizację?
Przed przystąpieniem do terapii inhalacyjnej należy bardzo dokładnie umyć i wysuszyć ręce, a następnie zrobić ogólny przegląd urządzenia i sprawdzić, czy znajdują się w nim wszystkie części. Należy przy tym upewnić się, czy w zestawie znajduje się zarówno duża maska dla dorosłych, mniejsza dla dzieci i ustnik. W tym miejscu należy sprawdzić, czy maseczka jest dobrze dopasowana do twarzy i czy od niej nie odstaje – to ważne, ponieważ dobrze dopasowana maseczka minimalizuje ryzyko ewentualnych strat leku.
W kolejnym kroku należy napełnić zbiorniczek urządzenia dedykowaną substancją leczniczą według zaleceń lekarza lub według instrukcji dołączonej do urządzenia. Następnie należy włączyć urządzenie i albo założyć maseczkę na twarz, albo szczelnie objąć ustami ustnik.
Nebulizację należy przeprowadzać w pozycji siedzącej (wyprostowanej) lub stojącej – nigdy na leżąco. Jest to na tyle prosty do wykonania zabieg, że nie wymaga od chorego posiadania konkretnych umiejętności. Nie potrzebna jest tutaj nawet żadna koordynacja wdechów z wydechami, dlatego zabieg ten jest odpowiedni również dla osób niewspółpracujących lub niepełnosprawnych. Podczas zabiegu wystarczy wykonywać jedynie głębokie i spokojne wdechy i powolne wydechy.
Po zakończonej inhalacji, gdy zbiorniczek z lekiem będzie już pusty, można zakończyć terapię. Tutaj bardzo ważne jest to, aby po nebulizacji dobrze wypłukać jamę ustną oraz umyć i wysuszyć dłonie i ręce. Nebulizator również należy przemyć i odstawić do wysuszenia.
Pamiętaj o…
Nebulizacja to zabieg leczniczy, który można również stosować w celach profilaktycznych, np. w okresie jesienno-zimowym, czy też przy dużym zanieczyszczeniu powietrza. W nebulizacji bardzo ważne jest to, aby nie przerywać terapii przed jej zakończeniem, czyli przed wykorzystaniem całego leku. Nie należy podawać żadnych innych leków, które nie są przeznaczone do nebulizacji.
Terapie inhalacyjna pomaga w wielu schorzeniach, również tych o charakterze przewlekłym. Jest to jedna z najskuteczniejszych, bezbolesnych i nieinwazyjnych terapii dostępnych na rynku.