Odwieczna konfrontacja chęci właścicieli samochodów do brawurowej jazdy z chęcią ukarania ich przez policję za takie „numery” doprowadziła do powstania oryginalnego urządzenia — wykrywacza radarów / detektora radarowego. W zależności od rodzaju konstrukcji, urządzenie to może albo odbijać sygnał radiowy radaru policyjnego, uniemożliwiając pomiar prędkości samochodu, albo zakłócać pracę radaru policyjnego poprzez przekazywanie niemu chaotycznego zestawu sygnałów radiowych.
W każdym przypadku dobry antyradarrozwiązuje główny problem miłośników szybkiej jazdy – nie daje możliwości nałożenia mandatu na kierowcę za przekroczenie prędkości. Najważniejszym w tym pytaniu jest wybór naprawdę skutecznego antyradaru — a właśnie tutaj przydatne będą następujące korzystne wskazówki dla miłośników samochodów.
1. Antyradar albo detektor?
Daleko nie wszystkie wykrywacze radarowe, które są sprzedawane w sklepach z akcesoriami samochodowymi, są naprawdę pełnowartościowymi antyradarami. Czasami zamiast tego oferowane są radary / detektory-wykrywacze, które mają nieco inną zasadę działania.
Jak już było wyżej powiedziano, prawdziwy antyradar zakłóca pracę radaru policyjnego, utrudniając odczytanie wskaźników lub je wprost zniekształcając. Innymi słowy, chodzi o aktywne przeciwdziałanie fiksacji wykroczenia drogowego. Korzystanie z takich urządzeń nie zawsze jest legalne, ale to jest już temat dla innej rozmowy.
Wykrywacze działają na zupełnie innej zasadzie: one ustalają miejsce radaru policyjnego i powiadamiają o tym kierowcę, żeby ten wcześniej zwolnił. Dobry detektor może wykryć aktywny radar z odległości w1-2 kilometrów — oczywiście pod warunkiem, że jest w bezpośrednim zasięgu wzroku.
Dlatego wybierając antyradar, musisz jasno zrozumieć, na jakiej zasadzie będzie działać zakupione urządzenie, aby później się nie denerwować, opłacając mandat wystawiony przez inspektora.
2. Wybór producenta
Istnieje stara, ale powszechnie ignorowana zasada: kupuj technikę tylko od zaufanych producentów. Spośród firm produkujących antyradary pozytywną reputacją się cieszą Whistler, ParkCity i Cobra.
Ale jeśli ulegniesz chęci zaoszczędzenia pieniędzy, możesz łatwo kupić niedrogi „antyradar”, który będzie stale reagował na linie energetyczne, automatyczne drzwi w supermarketach, anteny satelitarne, a nawet inne antyradary.
3. Obecność funkcji intelektualnych
Chodzi o dodatkowe opcje, które minimalizują częstotliwość uruchomienia antyradaru, za wyjątkiem sytuacji, w których to nie jest wymagane. Na przykład niektóre czujniki radarowe ustalają prędkość samochodu, a jeśli ona utrzymuje się w granicach dopuszczalnych, to nie reagują na zbliżanie się do radaru.
W sprzedaży dostępne są również radary, do których pamięci zostały już wczytane informacje o położeniu kamer z automatyczną fiksacją, dzięki czemu kierowca może dowiedzieć się o zbliżeniu do „punktu niebezpiecznego” na długo przed wejściem w obszar zasięgu „wrogiego” wykrywacza.
Zamiast posłowia
Na koniec rozmowy chciałoby się przypomnieć jeden oczywisty fakt: ograniczenia prędkości są ustalane dla bezpieczeństwa samych użytkowników ruchu drogowego. Przekroczenie tych norm zwiększa ryzyko wypadku samochodowego, którego konsekwencje mogą być znacznie gorsze niż zwykły mandat.