Prawo to skomplikowany system, w którym sprawne poruszanie się wymaga sporej wiedzy i doświadczenia. Tym bardziej, że od właściwego stosowania prawa naprawdę wiele zależy. Dlatego warto wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy prawnikiem, mecenasem i adwokatem.
Prawnik i mecenas – gwarancja wiedzy i doświadczenia?
Prawnik (dowiedź się więcej: prawnik Warszawa) to osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze. Trwają one pięć lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra prawa. Trudno jednak mówić, aby sam ten tytuł dawał gwarancje wszechstronnej wiedzy i bogatego doświadczenia, które pozwalają na efektywne świadczenie pomocy prawnej na rzecz klientów. W końcu w ramach studiów można nabyć jedynie podstawową wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa. Natomiast praktyka jego stosowania – w przypadku większości uczelni – jest uwzględniana w planie kształcenia jedynie w niewielkich rozmiarach.
Natomiast określenie „mecenas” używane jest w bardzo różnych znaczeniach. Rzeczywiście bardzo często jest ono stosowane na określenie adwokata – a więc prawnika, który ukończył aplikację, zdał egzamin zawodowy i uzyskał wpis na listę prowadzoną przez właściwą Izbę Adwokacką. Jednak „mecenas” nie jest oznaczeniem żadnego zawodu prawniczego, a raczej grzecznościowym zwrotem, nie raz wykorzystywanym w stosunku do prawników, którzy ukończyli jedynie studia wyższe.
Dlatego przez skorzystaniem z usług „prawnika” czy „mecenasa” trzeba się dobrze zastanowić, czy rzeczywiście posiadają oni odpowiednie kwalifikacje. Z tego względu dużo bezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na usługi świadczone przez osobę, której wiedza oraz doświadczenie zawodowe zostały zweryfikowane. Tak, jak w przypadku adwokatów.
Adwokat zawsze jest specjalistą
Powyżej zasygnalizowano, że adwokat jest prawnikiem, który przeszedł specjalne szkolenie – połączone z praktyką zawodową – oraz uzyskał wpis na listę adwokatów. Bez dopełnienia tych formalności nikt nie ma prawa posługiwać się tym tytułem. Warto podkreślić, że do jego uzyskania potrzebnych jest blisko dziewięć lat nauki. Tyle czasu zajmuje najpierw ukończenie studiów, a potem aplikacji – pod okiem doświadczonego patrona. Proces ten wieńczy niezwykle rozbudowany egzamin, podczas którego kandydat do zawodu adwokata musi wykazać się wszechstronną i specjalistyczną wiedzą, weryfikowaną przez specjalnie powołaną w tym celu przez Ministra Sprawiedliwości komisję.
Dlatego adwokat jest po prostu specjalistą od prawa, a posiadanie tego tytułu daje rękojmię świadczenia pomocy prawnej na najwyższym poziomie. W związku z tym warto skorzystać z pomocy adwokata zawsze wówczas, gdy borykamy się z jakimikolwiek problemami prawnymi. Adwokat nie tylko podpowie nam ich najlepsze rozwiązanie, ale może także zastąpić swoich klientów w działaniach podejmowanych przed sądami i urzędami. To z kolei stanowi nieocenione wsparcie dla jego klientów, stwarzające realne możliwości na wygranie sprawy – a przynajmniej na uzyskanie najlepszego z możliwych rozstrzygnięć.