W życiu czasami zdarzają się nieoczekiwane i trudne sytuacje, którym należy stawić czoła. Jedną z nich jest pożar, który potrafi rozwinąć się w ciągu kilku sekund i niestety staje się przyczyną strat materialnych, a w najgorszym przypadku nawet śmierci. Ważne, aby nauczyć się, jak radzić sobie z ogniem. Odpowiednia prewencja i edukacja mogą zmienić losy niejednego niebezpiecznego wypadku. Aby zdobyć odpowiednią wiedzę zapobiegawczą, prowadzi się badania i testy. Ich efektem jest krzywa rozwoju pożaru.
Czym jest krzywa rozwoju pożaru i jak się ją tworzy?
To linia na wykresie obrazującym poziom temperatury w trakcie pożaru. Można na nim dostrzec jej wahania, spadki i wzrosty. Istotnym miernikiem jest tutaj czas, ponieważ to on odgrywa kluczową rolę, w momencie rozprzestrzenia się ognia. To od niego zależy tempo ewakuacji lub akcji ratowniczej.
Krzywą rozwoju pożaru tworzy się poprzez poddanie obciążeniu cieplnemu elementów budynku. Polega ono na spalaniu komponentów wchodzących w skład materiałów budowlanych i obserwacji tempa oraz intensywności tego procesu. Do tego celu od lat służy krzywa celulozowa, gdzie podstawą badawczą jest drewno, ale i węglowodorowa – szczególnie istotna w przemyśle petrochemicznym.
Dlaczego krzywa rozwoju pożaru jest tak potrzebna?
Wystarczy pomyśleć o sytuacji wzniecenia ognia w szkole. Setki uciekających w panice dzieci, obrażenia cielesne, huk i chaos, to tylko niektóre obrazy takiego zdarzenia. Aby tego uniknąć, prowadzi się badania. Na ich podstawie wyznacza się w budynkach drogi ewakuacyjne, projektuje się zabezpieczenia przeciwpożarowe oraz planuje się akcje ratownicze. Ich szczególną rolę widać w budynkach, w których gromadzi się mnóstwo ludzi: w instytucjach publicznych, przedszkolach, halach imprezowych i targowych, a nawet w blokach mieszkalnych. W takich miejscach liczy się dobra organizacja i zdyscyplinowanie w razie zaistniałego niebezpieczeństwa.
Więcej przydatnych informacji na ich temat znajduje się na stronie: https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45770/czym-sa-krzywe-rozwoju-pozaru/