Pompa ciepła daje zwiększa komfort termiczny w pomieszczeniu podczas każdej z pór roku. To urządzenie wywołuje ruch powietrza, co skutkuje lepszym dopływem świeżego powietrza i wentylacją. Użytkownicy mogą dodatkowo cieszyć się z bezpłatnego działania pompy, jeżeli zostanie ona połączona z fotowoltaiką. Przedstawiono w niniejszym artykule zalety używania takiej pompy i korzystniejszą finansowo opcję łączenia jej z panelami słonecznymi.
Jak działa pompa ciepła?
Celem instalacji pompy ciepła jest uzyskanie wysokiego komfortu cieplnego w domu. Składa się ona z dwóch podzespołów – wewnętrznego i zewnętrznego. Pompa ciepła polega na zasysaniu chłodnego powietrza z wnętrza domu i ogrzewaniu go podczas jego przechodzenia na zewnątrz. Powietrze to jest ciągle cyklicznie pompowane, aby zagwarantować powrót ogrzanego powietrza do wnętrza budynku. Zastosowanie pompy ciepła zapewnia komfort cieplny przez cały rok, niezależnie od temperatury zewnętrznej, która może wahać się nawet między -28 a 70 stopniami Celsjusza. Możliwe jest zastosowanie jej zarówno do ogrzewania, jak i schładzania pomieszczeń.
Pompa ciepła z panelami słonecznymi
Aby umożliwić pompie ciepła działanie należy połączyć ją z jakimś źródłem energii. Istnieją dwie opcje: pobierać prąd z lokalnej sieci energetycznej lub wytwarzać energię na własny użytek za pomocą paneli słonecznych zamontowanych na dachu lub w otoczeniu budynku. W ten sposób dostarczana energia jest bezpłatna, a mieszkańcy gospodarstwa mogą cieszyć się bezpłatnym komfortem cieplnym w ciągu całego roku.
Czy warto zainwestować w pompę ciepła?
Pompa ciepła stanowi skuteczną alternatywę dla tradycyjnych źródeł energii, dzięki czemu gospodarstwa domowe mogą cieszyć się wygodą energetyczną. Urządzenie to jest w stanie pracować w szerokim zakresie temperatur od -28 do 70 stopni Celsjusza. Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką może przyczynić się do obniżenia rachunków za ogrzewanie i chłodzenie, a także do uniezależnienia od wzrostu cen energii elektrycznej. Instalacja pompy ciepła jest korzystna z punktu widzenia finansowego, czasowego i przestrzennego, ponieważ nie wymaga montażu komina, kotłowni czy instalacji gazowej, a także daje możliwość wykorzystania jednego pomieszczenia do innych celów.