Czasem podczas remontu zdarzy się sytuacja, gdy coś ulegnie zabrudzeniu. Może to być przedmiot lub płytki. Co zrobić, gdy powierzchnia zostanie zabrudzona silikonem? Najskuteczniejszy sposób to usuwanie silikonu octem. Jeśli więc nie wiesz, czym usunąć silikon, spróbuj w ten sposób.
Usuwanie starego silikonu bywa problematyczne
Niestety, ale usuwanie starego silikonu nie jest łatwe. W związku z tym, że masa ta traci swoje właściwości wraz z upływem czasu, silikon traci przyczepność. Może wtedy zacząć odpadać ze ścian lub kafli, w zależności od tego, gdzie był on użyty. Czasem powodem odpadania jest nieprawidłowe nałożenie. W tej sytuacji musimy szybko zacząć działać. W tym momencie znaczna część osób zadaje sobie pytanie, czym usunąć silikon? Prawdopodobnie nie wiesz też:
- jak usunąć silikon z ubrań?
- jak usunąć silikon z szyby?
- jak usunąć silikon z brodzika?
Jeśli odpowiedź brzmi tak, poniżej podpowiadamy, jak to zrobić. Czasem wystarczy prosty sposób, jakim jest użycie octu. To tradycyjna metoda, ale niestety nie zawsze skuteczna. Pytanie więc, czy ocet rozpuszcza silikon? Jeśli nie, to co robić? Podpowiadamy.
Usuwanie silikonu: Sposób 1
Każdy z nas w domu posiada ocet. Jeśli nawet go aktualnie nie posiadamy, to z pewnością znamy ten produkt i jego szerokie zastosowanie. Ocet świetnie się sprawdza w trakcie porządków domowych, jako asystent podczas czyszczenia wszelkich powierzchni.
W związku z tym, że płytki ceramiczne są wykonane z rodzaju skał, odpornych na wodę i wilgoć, warto użyć czasem octu, który doprowadzi je do porządku. Niestety, ale nie wszystkie metody czyszczenia płytek są dla nich bezpieczne. Dlatego z pomocą może przyjść właśnie ocet. Szczególnie jeśli płytki pobrudziły się silikonem. Zatem śmiało można wypróbować jednego z najczęściej stosowanych produktów w sprzątaniu, który pochodzi z kuchni.
Jak usunąć silikon z kafelek w ten sposób? Musimy nanieść ocet na zaschnięty silikon i pozostawić na kilka minut, po czym usunąć go szorstką gąbką. Aby ściąganie silikonu było łatwiejsze, możemy połączyć ocet z solą, co znacznie zwiększy jego właściwości ścierające.
Usuwanie silikonu: Sposób 2
Czynność, jaką jest usuwanie silikonu z płytek, to zawsze nie lada wyzwanie. Warto poznać wiele alternatywnych sposobów podpowiadających jak usunąć silikon, aby móc wybrać ten odpowiedni dla siebie.
Na co dzień używamy go w kuchni, jednak przy usuwaniu silikonu z płytek ceramicznych przyda się też w łazience. Powinien okazać się skuteczny również po zaschnięciu silikonu. Płyn do naczyń może zmiękczyć działanie silikonu, a co za tym idzie ułatwić jego ściągnięcie. Takie usuwanie silikonu domowym sposobem, to skuteczny sposób na pozbycie się jego niepotrzebnego nadmiaru. Pamiętajmy, aby nie mieszać płynu do mycia naczyń z wodą, ponieważ osłabi to działanie preparatu. Tak pozostawiony na powierzchni płyn, powinien tam być około kilkunastu minut. Następnie zbieramy gąbeczkę, a w cięższych przypadkach, można użyć skrobaczki. Na delikatniejszych powierzchniach, usuwanie silikonu z kafli powinno odbywać się bardzo ostrożnie, aby ich nie uszkodzić.
Usuwanie silikonu: Sposób 3
Powyższy sposób może okazać się niezwykle skuteczny w przypadku świeżego silikonu, który jeszcze nie zdążył porządnie zaschnąć. Jeśli jednak mamy do czynienia ze starym zaschniętym silikonem, sprawa może okazać się bardziej problematyczna. Jeśli nie wiesz, jak usunąć stary silikon z brodzika akrylowego lub jak usunąć silikon z wanny, zdecyduj się na zakup dobrego preparatu do usuwania silikonu. Przydatne mogą też się okazać narzędzia, które ułatwią usuwanie silikonu z płytek i nie tylko.
Preparaty tego typu można kupić w specjalistycznych sklepach z chemią. Przed użyciem produktu odpowiednio zabezpiecz powierzchnię na, około której będziesz przeprowadzał proces czyszczenia. Najlepsza może okazać się taśma malarska. Produkt rozprowadzaj cienkim pędzelkiem, a po około piętnastu minutach, usuń specyfik szpachelką. Co więcej, taki preparat do usuwania silikonu najczęściej ma dołączane specjalne pędzelki. Dzięki nim nie trzeba się zastanawiać czym zmyć silikon.
Zmywanie silikonu z rąk octem!
No dobrze, ale wielu z Was zada sobie pytanie, jak usunąć silikon z rąk? Przecież często podczas pracy, dłonie mogą się zabrudzić lub skleić. Co wtedy robić? Jak zmyć silikon z rąk? Najprostsze w tym przypadku może okazać się usuwanie silikonu octem. Jeśli dojdzie do zabrudzenia powierzchni rąk silikonem, działaj szybko. Nie czekaj aż silikon zaschnie! Natychmiast umyj dłonie płynem do mycia naczyń, a jeśli to nie pomoże, użyj octu.
Pomocne może okazać się również szare mydło. W ten sposób można również umyć zabrudzone naczynia, oczywiście pod warunkiem, że materiał, z którego są wykonane, pozwala na zanurzenie ich w wodzie. Jeśli substancja, jaką jest silikon, będzie jeszcze miękka, to z łatwością usuniesz ją zarówno z dłoni, jak i narzędzi, które będziesz chciał doprowadzić do pierwotnego stanu.
Jak pozbyć się silikonu z ubrań?
Brudne od silikonu ręce to jedno, ale jak usunąć silikon z ubrań? Jeśli nie wiesz, jak usunąć silikon z ubrania, świetnie trafiłeś! Ten tekst jest dla Ciebie. Pierwsza kwestia to pytanie, czy silikon zdążył zaschnąć? Jeśli nie, to wiedz, że usuwanie silikonu acetonem, może spowodować, że silikon wsiąknie w materiał. Zdecydowanie łatwiej jest usunąć silikon, który już zasechł. Aby przyspieszyć ten proces, włóż zabrudzoną odzież do foliowej reklamówki i umieść w zamrażarce.
W przypadku mniejszych plam sprawdzi się obłożenie plamy kostkami lodu. Dzięki temu silikon zacznie się kruszyć, a my będziemy mogli wyskubać silikon z materiału. Czasem będzie konieczne mechaniczne usuwanie silikonu. Na przykład w przypadku jeansów, skuteczne może okazać się użycie pumeksu. W tej sytuacji spodnie umieśćmy na twardej powierzchni, np. stole, a następnie pocieramy pumeksem. W ten sposób wytrzemy niechcianą substancję.