Pandemia Covid-19 zmieniła życie większości z nas i wpłynęła na niemal każdy sektor życia, w tym na rynek pracy. Mimo że od pandemii minęły już prawie dwa lata, może się wydawać, że wróciliśmy do normalności. Na globalnym rynku pracy ta nowa normalność jest szczególnie widoczna. Jak wygląda rynek pracy w Holandii? Dowiesz się z poniższego artykułu.
Rozwój rynku pracy po pandemii Covid-19
Z powodu poważnej sytuacji pandemicznej wiele osób zostało zmuszonych do zmiany pracy. Wiele sektorów zatrudnienia zostało ożywionych to właśnie covid-19 przyczynił się do powstania i rozwoju wielu zawodów, które obecnie można wykonywać online. Dzięki temu możemy mieszkać w dowolnym miejscu na Ziemi, a jednocześnie pracować w wybranym przez nas kraju. W wyniku pandemii rynek pracy znacznie się rozwinął, ale nie tylko. Automatyzacja stała się bardziej powszechna w produkcji i logistyce, zwłaszcza w transporcie. Branża logistyczna ożywiła się w wyniku zwiększonej aktywności zakupowej i zamówień internetowych od klientów indywidualnych.
Rynek pracy w Holandii po pandemii
Znalezienie oferty pracy w Holandii w branży spożywczej jest proste, a znajomość języków obcych nie jest wymagana. Nawet w szczycie epidemii COVID-19 przemysł spożywczy działał na pełnych obrotach, gdyż jak wiadomo ludzie, nawet przy ograniczeniach w swobodnym poruszaniu się, muszą jeść. Dlatego mimo braku mobilności nastąpił pęd do sklepów internetowych i zamówień online. Firmy dostarczające paczki, oprócz samych przesyłek, cieszą się dużym popytem. Z kolei zwiększone zapotrzebowanie dotyczy nie tylko doręczycieli paczek, ale także osób, które zbierają zamówienia, przygotowują je do wysyłki oraz wszystkich innych pracowników magazynowych. Sektor IT również doświadczył dramatycznego rozwoju, a popyt na jego usługi gwałtownie wzrósł. Co ciekawe, wielu polskich informatyków pracuje obecnie zdalnie dla holenderskich pracodawców, a ich rekrutacja odbywa się online.
Zarobki w pracy w Holandii
Wyjazd do Holandii wciąż kojarzy się głównie z chęcią zarobienia większych pieniędzy, jak wyglądają płace po epidemii? Obecnie płace na najniższych stanowiskach produkcyjnych czy logistycznych wahają się od 300 do 450 € tygodniowo. Specjaliści techniczni zarabiają na ogół od 450 do 600 euro tygodniowo. Po wybuchu epidemii płace w Holandii szeroko wzrosły. Do pracy w Holandii nie potrzebujemy żadnych specjalnych wiz czy pozwoleń, wystarczy numer BSN, dawniej znany jako numer Sofi. Taki numer otrzymamy od razu w każdym holenderskim urzędzie skarbowym, na przykład tutaj. Formularz otrzymamy w języku polskim, a jeśli pracujemy przez agencję, to w kilkanaście minut zawiozą nas do celu i pomogą sfinalizować sprawę.