Projektowanie jakichkolwiek obiektów budowlanych, a tym bardziej mieszkalnych, to trudne zadanie. Szczególnie wymagające okazuje się w przypadku projektowania bloków. Samo projektowanie mieszkań wymaga dużej wiedzy i wysiłku, a przecież w jednym bloku jest ich czasami nawet kilkadziesiąt. Jak przeprowadza się ten proces? Wyjaśniamy!
Na początek koncepcja
Niewątpliwie, aby można było przeprowadzić projektowanie mieszkań, najpierw trzeba opracować szczegółową koncepcję. Chodzi tutaj o wizję dewelopera. W przypadku luksusowego osiedla dla wymagających, mieszkania muszą mieć odpowiednio duży metraż. W takim przypadku zwykle będzie ich w bloku mniej, ale będą właśnie większe. Przeważnie konieczne jest też zaplanowanie tarasów oraz dużej przestrzeni wspólnej. Jednak deweloper może też przyjąć zupełnie odmienną koncepcję, a mianowicie postawić na jak największą liczbę mieszkań. Wtedy tworząc projekt, trzeba zastosować praktyczne rozwiązania, umożliwiające jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni.
Projektowanie mieszkań, czyli rozplanowanie instalacji
Kolejnym istotnym etapem jest rozplanowanie instalacji. Zanim dojdzie do projektowania mieszkań, trzeba zaplanować pociągnięcie instalacji na wszystkie piętra. Kiedy ogólny plan jest już gotowy, można stworzyć projekty mieszkań, które zwykle w poszczególnych pionach są identyczne pod względem układu pomieszczeń i oczywiście metrażu. Następnie planuje się, jak podłączyć mieszkania do poszczególnych instalacji. Jeśli z jakiegoś powodu jest to utrudnione, konieczne może się okazać przeprojektowanie mieszkań.
Warto mieć na uwadze, że projektowanie mieszkań to przede wszystkim ciągłe weryfikacje i modyfikacje. Bardzo rzadko pierwszy projekt zostaje w pełni zaakceptowany i służy później podczas budowy. Najczęściej wprowadza się co najmniej kilka zmian. Powody tego są różne, od komplikacji technicznych, przez cięcie kosztów, po zmianę koncepcji dewelopera. Dobre biuro projektowe nie ma jednak problemu z wprowadzaniem modyfikacji.