Seans w saunie to polecany sposób na relaks i odprężenie po ciężkim dniu pracy. Planujesz zakup sauny, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Dowiedz się, czym charakteryzują się sauny zewnętrzne i wewnętrzne, a następnie wybierz wersję najlepszą dla siebie.
Sauna wewnętrzna – specyfikacja i zalety
Jeszcze kilka lat temu sauna montowana w domu uznawana była za luksus. Dziś to coraz powszechniej wybierane rozwiązanie, zapewniające nie tylko wspaniały odpoczynek, ale i wiele korzyści zdrowotnych. Wewnętrzną saunę można zamontować już nawet w pomieszczeniach o powierzchni 4 m². Zaletą tego rozwiązania jest z pewnością możliwość komfortowego korzystania z sauny o każdej porze dnia i nocy, bez wychodzenia z domu.
Mimo że sauna zmieści się nawet w niewielkich pomieszczeniach, to jednak wybierając ją do domu, trzeba się liczyć z koniecznością poświęcenia kilku metrów kwadratowych na jej montaż, co automatycznie zmniejsza metraż np. łazienki. Z tej przyczyny instalacja sauny bywa wyzwaniem w przypadku niedużych mieszkań w blokach.
Sauna zewnętrzna – jakie daje korzyści?
Sauna zewnętrzna to z kolei polecany wybór, gdy dysponujesz wolną przestrzenią w ogrodzie lub na działce. Zapewnia nie tylko relaks i odprężenie wynikające z przebywania w saunie, ale również pozwala odetchnąć świeżym powietrzem i zachwycać się pięknem otaczającej natury podczas seansu.
W przypadku saun do ogrodu wymiary konstrukcji nie są tak istotne jak w saunach wewnętrznych. Brak ograniczeń związanych z wymiarami pomieszczenia, a także duża przestrzeń ogrodu pozwalają na wybór konstrukcji o niemal dowolnych, również całkiem sporych rozmiarach. Z tej przyczyny możesz wybrać saunę wieloosobową, której montaż w domu bądź mieszkaniu byłby znacznie utrudniony lub nawet niemożliwy.
Zaletą tego rozwiązania jest też szeroki wybór różnych rodzajów i wielkości konstrukcji, co pozwala na montaż urządzenia idealnie dopasowanego do konkretnych potrzeb. Dostępne są modele tradycyjne, typu „ruska bania”, w pełni zabudowane albo z oknem panoramicznym. Najlepszej jakości sauny wyróżniają się też efektownym wyglądem, dzięki czemu stanowią stylowy element wyposażenia architektury ogrodowej. Na przykład, producent saun ogrodowych Vingberg dostarcza rozwiązania nawiązujące stylem do architektury skandynawskiej. Forma beczki jest nieprzypadkowa – stanowi bowiem nawiązanie do fińskiej tradycji przebywania w saunie. Konstrukcja z naturalnego drewna świetnie wpisuje się natomiast w otwartą przestrzeń.
Wybierając saunę do ogrodu, zwróć uwagę na jakość wykonania i konserwacji konstrukcji. Od tego zależy nie tylko jej estetyka, ale i użyteczność. Pod wpływem niekorzystnych warunków pogodowych źle wykonana sauna może się niszczyć. Dlatego dobry producent saun ogrodowych powinien ją odpowiednio zabezpieczyć, aby zachowała ona swą funkcjonalność i estetyczny wygląd na długo.
Sauna zewnętrzna czy wewnętrzna – która sprawdzi się w Twoim przypadku? Przeanalizuj wszystkie zalety obu rozwiązań, aby wybrać saunę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom.