Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Wady wzroku dla wielu osób to chleb powszedni. Sporo osób już rodzi się z przyczyn genetycznych z jakimiś wadami lub też jest do nich na tyle predysponowanymi, że jedynie kwestią czasu jest ich pojawienie się. Również spory wpływ i znaczenie ma fakt, że niezbyt dbamy o swój wzrok i często delikatnie mówiąc go nie szanujemy. To wszystko w połączeniu ze znakomitą diagnostyką, z jaką dziś mamy do czynienia sprawia, że liczba diagnoz z rozmaitymi wadami wzroku z roku na rok jest coraz większa u coraz młodszych grup wiekowych. Pozytywną wiadomością jest jednak to, że większość z nich z powodzeniem możemy korygować i funkcjonować zupełnie normalnie.
Nauka zakładania soczewek kontaktowych – w salonie optycznym
Osoby, które po raz pierwszy w swoim życiu mają styczność z soczewkami kontaktowymi, zazwyczaj mają nie lada problem z ich założeniem. To nic dziwnego. Wszak soczewki kontaktowe są zupełnie innym rodzajem korekcji wzroku, aniżeli okulary. Wiedzą o tym doskonale chociażby pracownicy salonów optycznych, gdzie praktycznie zawsze asyście pracownika będziemy mogli przejść krótkie szkolenie z zakładania tego rodzaju soczewek. Bardzo ważne również jest to, aby nie zniechęcać się na początku, ponieważ kiedy będziemy jeszcze nie wprawieni najprawdopodobniej czekać nas będzie sporo niepowodzeń przy zakładaniu soczewek oraz lekki dyskomfort przy ich noszeniu. Po krótkim czasie jednak zdobędziemy odpowiednią wprawę, a zakładanie soczewek kontaktowych zajmować będzie nam ledwie kilka minut.
Rodzaje soczewek kontaktowych – dla różnych wad wzroku
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów soczewek kontaktowych kropkach w przypadku leczenia krótkowzroczności stosowane są soczewki wklęsłe, a dla osób z dalekowzrocznością poprawne są soczewki wypukłe. Owa wklęsłość lub wypukłość soczewki pozwala na właściwe przeniesienie punktu skupienia obrazu i skorygowanie widzenia. Natomiast w przypadku astygmatyzmu stosuje się soczewki toryczne o kształcie cylindrycznym. Pozwalają one wyraźnie oraz stabilnie widzieć zarówno w bliskich, jak również dalekich odległościach. Istnieją również soczewki, które dedykowane są osobom z prezbiopią, czyli starczowzrocznością.
Dowiedz się więcej na Mojepierwszesoczewki.pl.
Soczewki kontaktowe – jednodniowe, a może miesięczne?
Zakładanie soczewek jest takie same w przypadku wybrania modelu jednodniowego oraz na dłuższy czas. W przypadku tych jednodniowych jednak nie będziemy potrzebowali zwykle płynu do ich przechowywania, gdyż zużyte soczewki po prostu wyrzucamy. Tygodniowe i miesięczne soczewki odkładamy do specjalnego pojemnika wypełnionego płynem.