Jako odpowiedzialny właściciel zwierzęcia, z pewnością chcesz zapewnić swemu futrzastemu przyjacielowi jak najlepszą opiekę. Niestety, nigdy nie wiemy, kiedy coś złego przytrafi się naszemu pupilowi – niektórych sytuacji nie można przewidzieć. Może się wtedy zdarzyć, że zauważymy u zwierzęcia objawy złego samopoczucia w weekend – stanowi to niemały problem, gdyż wiele klinik weterynaryjnych jest w tym czasie zamknięte. Co robić w takiej sytuacji?
Jakie kroki należy podjąć?
Nasze zwierzęta, podobnie jak my, mogą zmagać się z różnymi dolegliwościami – nagłe wypadki mogą obejmować m.in. urazy, reakcję alergiczną czy pojawienie się objawów chorobowych. O ile reagowanie na taką sytuację jest łatwiejsze w dni powszednie, w weekend sytuacja się komplikuje – w końcu wiele klinik weterynaryjnych nie pracuje w sobotę i niedzielę. Z tego powodu każdy odpowiedzialny właściciel zwierzęcia powinien być przygotowany na nagłe sytuacje, aby móc pomóc swemu pupilowi, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Zachowaj spokój
Jedną z ważniejszych rzeczy, o których powinniśmy pamiętać, jest zachowanie spokoju. Jeśli wpadniemy w panikę, nasz zwierzak to doskonale wyczuje i będzie się bał – a to nie pomoże ani nam, ani zwierzęciu. Ponadto, jeśli zaczniemy panikować, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zapomnimy o czymś kluczowym bądź nie dostrzeżemy pewnych objawów u pupila.
Zachowanie spokoju może być trudne – w końcu nasz ukochany zwierzak źle się czuje i nie wiemy, czy jego objawy wskazują na drobną dolegliwość, czy może na coś poważniejszego. Aby jednak pomóc naszemu pupilowi, musimy zachować zimną krew.
Oceń sytuację
Przyjrzyj się uważnie swojemu zwierzakowi – być może dostrzeżesz, co może powodować jego złe samopoczucie. Nawet w sytuacji, w której nie będzie można stwierdzić, co dokładnie dolega zwierzakowi, należy zwrócić szczególną uwagę na zmianę w zachowaniu oraz objawy, aby móc potem przekazać wszystkie istotne informacje weterynarzowi. Warto przy tym pamiętać, że czasami z pozoru drobne objawy mogą być oznaką poważniejszego problemu. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zwrócić uwagę na każdy szczegół.
Przypomnijmy sobie, kiedy zauważyliśmy złe samopoczucie pupila oraz jak się ono przejawiało. Ponadto, warto się zastanowić, co mogło spowodować, że nasze zwierzę źle się poczuło. Być może dostało nową karmę bądź przysmak? A może mogło coś zjeść z trawnika, kiedy było na spacerze? Te informacje mogą być bardzo cenne.
Skontaktuj się z weterynarzem
Choroby mogą zacząć się objawiać w dość niespodziewanych momentach – najbardziej problematyczne są sytuacje, kiedy zwierzę zmaga się ze złym samopoczuciem w weekend. Nasi zwierzęcy podopieczni mogą potrzebować natychmiastowej pomocy w sobotę bądź w niedziele, a wiele klinik przyjmuje tylko w dni powszednie. Na taką sytuację warto się przygotować już wcześniej – powinniśmy sprawdzić godziny otwarcia pobliskich gabinetów weterynaryjnych, aby być przygotowanym na nagłe sytuacje. Oszczędzi nam to trochę nerwów, których i tak jest wystarczająco dużo w sytuacji, kiedy nasz pupil potrzebuje pomocy weterynaryjnej.
Podczas rozmowy telefonicznej weterynarz z pewnością doradzi nam, co zrobić w naszym konkretnym przypadku. Jeśli będzie to konieczne, należy udać się z pupilem do kliniki w celu przeprowadzenia diagnostyki i podjęciu niezbędnych kroków, aby pomóc zwierzęciu.
Jeśli szukasz przychodni weterynaryjnej we Wrocławiu, która wyróżnia się wyspecjalizowaną kadrą oraz profesjonalnym sprzętem – koniecznie sprawdź więcej informacji.
O czym pamiętać przy nagłej wizycie u weterynarza?
W sytuacji, gdy nasz pupil potrzebuje nagłej pomocy w weekend, towarzyszy nam niemało nerwów. Jednak jak wspomnieliśmy wcześniej, należy zachować spokój – psy i koty doskonale wyczuwają, kiedy ich właścicielom towarzyszą negatywne emocje.
Aby przygotować się na wizytę w weterynarza, powinniśmy spakować książeczkę zdrowia zwierzęcia – zawiera ona wszystkie ważne informacje o szczepieniach. Ponadto, powinniśmy pamiętać o wynikach poprzednich badań, gdyż może to znacząco pomóc w diagnozie problemu. Pamiętajmy także o przyjmowanych przez zwierzę lekach oraz przebytych chorobach.
Pamiętaj, reaguj szybko!
Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy u swego zwierzaka, nie zwlekaj – niektóre objawy, choć pozornie niewskazujące na poważne choroby, mogą sygnalizować, że nasz pupil zmaga się z poważnymi schorzeniami. W przypadkach nagłych, zagrażających zdrowiu czy życiu zwierzęcia, musimy niezwłocznie udać się do najbliższej kliniki weterynaryjnej bądź wezwać pogotowie weterynaryjne.