Budownictwo inżynieryjne lub specjalne bardzo często odbywa się na glebach trudnych o strukturze wymagającej specjalistycznych zabezpieczeń. Wykopy stanowią jeden z wazniejszych etapów każdej takiej budowy i wymagają świadomego podejścia całej ekipy. Wykonanie niezbędnych zabezpieczeń uzależnione jest najczęściej od wykonanych przez specjalistów badań gleby. To właśnie na podstawie raportu wykonanie po badaniach gruntu projektanci mogą zadecydować o zastosowaniu kotew gruntowych lub deskowania.
Badania gruntu
Wykonanie badań gruntu w sposób dokładny i profesjonalny jest jednym z najważniejszych etapów budowania na trudnych glebach. Od wyników tych badań uzależnione jest późniejsze zabezpieczanie wykopów i rodzaj zastosowanych metod. Kotwy gruntowe, deskowanie lub jeszcze inne formy zabezpieczeń dobierane są przez doświadczonych projektantów i specjalistów z zakresu budownictwa specjalnego. Budownictwo specjalne wymaga bowiem zaangażowania osób zajmujących się najróżniejszymi branżami. Nie wystarczy sam projektant oraz ekipa budowlana.
Zabezpieczanie wykopów
Od rodzaju i stabilności zabezpieczeń zależy w zasadzie cała dalsza budowa konstrukcji. Jeśli gleba o szczególnie trudnej strukturze nie będzie właściwie wzmocniona powstająca konstrukcja nie będzie stabilna. Ponadto rodzi to ryzyko wypadków i nieprzewidzianych sytuacji na budowie już w trakcie prac ziemnych i konstruktorskich. Zabezpieczenia wykopów mogą przyjmować różne formy jak na przykład kotwy i rusztowania. Zabezpieczenia dzieli się na te tymczasowane jak właśnie stosowanie deskowań lub trwałe w postaci odpowiednich kotew gruntowych.
Zastosowanie specjalnych maszyn i sprzętu budowlanego
Zarówno podczas wykopów, ich zabezpieczania i późniejszego stawiania całej konstrukcji w budownictwie specjalny i inżynieryjnym wymagane jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Maszyny o specjalnym przeznaczeniu muszą być obsługiwane przez doświadczonych operatorów. Sprowadzenie specjalnych maszyn to ogromne przedsięwzięcie i wymaga wcześniejszego planowania. Bez wykorzystania specjalistycznego sprzętu wiele prac na budowach specjalnych nie byłoby możliwych do wykonania.
Najnowsze technologie
Specjalne budownictwo to gałąź, która wciąż się dynamicznie rozwija. Kolejne budowy i konstrukcje powstają z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i coraz lepszych maszyn. Jednocześnie sektor ten wymaga współpracy wielu specjalistów z różnych dziedzin. Dzięki temu budowa i cała konstrukcja zyskuje na funkcjonalności ze względu na opinie powstałe z perspektyw osób o różnych kwalifikacjach. Interdyscyplinarność oraz udział specjalistów z wielu dziedzin sprawia, że budownictwo inżynieryjne i specjalne rozwija się bardzo dynamicznie. W przyszłości będzie to z pewnością branża niezwykle ważna i służąca do poprawy jakości powstających konstrukcji oraz zwiększania funkcjonalności otaczającej społeczeństwo przestrzeni. Specjaliści i osoby z dużym doświadczeniem będą miały dużo pracy i pola do wykazania się oraz wykorzystania własnych umiejętności.