
Ściany działowe, inaczej rozdzielające czy też wypełniające, oddzielają od siebie poszczególne pomieszczenia. Ich głównym zadaniem jest podział dużej przestrzeni na mniejsze, odrębne pomieszczenia. Ścianki tego rodzaju nie są zaliczane do ścian nośnych a tym samym nie są elementem konstrukcyjnym. Nie przenoszą innych obciążeń, poza ciężarem własnym i ciężarem ewentualnego wyposażenia. Jaki rodzaj ścianki działowej wybrać?
Rodzaje ścianek działowych
Wznoszone w domach ściany wewnętrzne, rozdzielające pomieszczenia można lokalizować niemalże dowolnie (jednakże ich lokalizacja powinna być uwzględniona w projekcie obiektu). Nie powinno się jednak bagatelizować ich roli w budynku, w szczególności w zakresie zapewnienia pomieszczeniom izolacyjności akustycznej, a więc ochrony przed hałasem, generowanym we wnętrzach obiektów.
Istnieją różne rozwiązania ścian oddzielających. Są to m.in. solidne ściany działowe murowane (które są najbardziej popularne), jak i ścianki działowe rozporowe. Rodzaj konstrukcji ścianki oddzielającej powinien być podyktowany wymaganiami inwestora – mają one zasadniczo różniące się od siebie mocne i słabe strony.
Ścianki działowe murowane
Murowaną ścianę działową powinno się wybierać wtedy, gdy ma ona dzielić powierzchnię mieszkania na pomieszczenia o zupełnie odrębnych funkcjach oraz wówczas, gdy kluczowe jest zapewnienie w poszczególnych pokojach izolacji akustycznej.
Ściany działowe murowane w obiektach mieszkalnych, można wznosić z różnego rodzaju materiałów murowych np. z betonu komórkowego lub silikatów. W obu przypadkach finalna ścianka będzie charakteryzowała się dobrymi parametrami z zakresu ognioodporności, ale w zależności od dokonanego wyboru będzie miała różne parametry izolacyjności akustycznej.
Kiedy warto ustawić ściankę działową rozporową?
Głównym atutem ścianki rozporowej będzie natomiast szybkie wykonawstwo, niewymagające przeprowadzania szeroko zakrojonego remontu czy ingerencji w strop obiektu. Ścianka działowa rozporowa może być zainstalowana na stałe, jak konwencjonalna ściana nienośna, ale i czasowo. Nie jest ona solidną przegrodą, dlatego nie można oczekiwać, że zapewni należytą ochronę przed hałasem.
Rozwiązanie to sprawdza się w momencie, w którym zaistnieje potrzeba wydzielenia części przestrzeni w obrębie jednego pomieszczenia, np. jadalnię czy sypialnię z większego salonu, albo część garderoby w sypialni.