
Czasem przydarzy się nam przykra sytuacja na drodze i auto przestanie działać. Może też dojść do kolizji, która będzie wymagała przetransportowania naszego pojazdu w inne miejsce. Na ratunek w takiej chwili przyjdzie z pewnością pomoc drogowa, a co, jeśli chcemy oszczędzić? Możemy spróbować holować na lince. Jeśli macie samochód z automatyczną skrzynią biegów, najpierw przeczytajcie, czy można holować automatem?
Holowanie auta automatem – tak czy nie?
Analizując wytyczne producentów pojazdów, dowiemy się, że obowiązuje zakaz holowania tego typu aut. W zasadzie automatyczna skrzynia biegów nie jest przystosowana do tego, aby napędzać pojazd bez działającego napędu. Niemniej jednak w niektórych instrukcjach jest wskazane, że holowanie auta na lince ma swoje ograniczenia. Zatem z jaką prędkością
można holować samochód? Dla przykładu holowanie z kołami przy ziemi nie powinno trwać dłużej niż pięćdziesiąt kilometrów. Tak samo prędkość nie powinna przekroczyć tego progu. W praktyce nie oznacza to, że po pierwszym holowaniu w ten sposób, musimy wymienić skrzynię biegów. Oznacza to, że nie należy tego robić zbyt często. Zatem w przypadku, gdy przyjazd lawety, jest niemożliwy, możesz śmiało holować samochód z automatyczną skrzynią biegów.
Pamiętajmy jednak, że automat w pozycji neutralnej, nie ma ani smarowania, ani chłodzenia. Praca jest więc bardzo utrudniona, co może skutkować usterkami. Dlatego, zanim podejmiesz się tego wyzwania, sprawdź, jakie niesie ono za sobą zagrożenia.
W jaki sposób holować auto z automatyczną skrzynią biegów?
Niektóre samochody z automatyczną skrzynią biegów, posiadają funkcję bezpieczne holowanie. Niestety, ale nie jest ona dostępna we wszystkich modelach. W tych, co ją posiadają, można automat całkowicie odłączyć, z kolei w niektórych istnieje możliwość bezpiecznego ciągnięcia. Czy można więc bezpiecznie holować automatem?
W zależności od tego, jak się przygotujesz, może to być w miarę bezpieczne. Czasem mogą pojawić się takie okoliczności, które zmuszą Cię do tego, aby podjąć takie, a nie inne kroki. Bardzo ważną funkcję pełnić olej w skrzyni biegów. W związku z tym przed holowaniem sprawdź jego stan. Małe auto z automatyczną skrzynią biegów może być łatwiejsze w ciągnięciu, ale tak samo trzeba się do tego przygotować.
Dźwignię skrzyni biegów ustaw na pozycji N, która oznacza pozycję neutralną. Jeśli Twój pojazd nie posiada żadnych udogodnień, ułatwiających holowanie samochodu z automatyczną skrzynią biegów, to jedyna możliwa opcja, z której możesz skorzystać. W każdej innej pozycji skrzynia do niczego się nie przyda. Tylko neutral trochę ją odciąży, a to lepsze niż nic. Jeśli masz prawo jazdy, powinieneś wiedzieć, jak holować auto. Powinieneś znać, chociażby podstawy, mówiące o tym, jakie światła muszą być włączone i co w momencie holowania zrobić z trójkątem ostrzegawczym. Każde holowanie na lince musi być całkowicie bezpieczne.
Zadbaj o to, aby inni uczestnicy ruchu zauważyli, że nie jedziesz samodzielnie, lecz z pomocą. Nie przekraczaj prędkości trzydziestu kilometrów na godzinę. To optymalna prędkość holowania. Dojedź do pierwszego bezpiecznego miejsca i zatrzymaj się.
Na co musisz zwrócić uwagę przystępując do holowania „automatu”?
Jeśli już zdecydujesz się na holowanie samochodu z automatem, przeczytaj najpierw w instrukcji, czy Twój samochód ma tryb holowania. Jeśli nie masz przy sobie takowej książeczki, zawsze możesz poszukać informacji dostępnych w internecie. To znacznie ułatwi Tobie uzyskanie niezbędnej wiedzy. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Samochody w automacie podczas holowania, będą miały nieodpowiedni poziom smarowania.
Wynika to z faktu, że przekładnie skrzyni przez cały czas, nie będą się obracać. Bardzo ważne jest, aby zachować całkowitą ostrożność i delikatność w podejściu do tej sytuacji. Jeśli nie wiesz, jak holować, lepiej tego nie rób. Holowanie automatu, tak jak holowanie automatem, to nie jest skomplikowana, ale bardzo delikatna sprawa. Popełnienie jednego, małego błędu lub niewiedza, mogą doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów, a co najgorsze do zatarcia pompy oleju.
W związku z tym, czasem nie warto ryzykować i lepiej wezwać lawetę, która zabierze nasze auto oraz przetransportuje je w bezpieczny i nieryzykowny sposób do warsztatu mechanicznego lub autoryzowanego serwisu samochodowego. Zamiast płacić za dodatkowe naprawy, lepiej wezwać pomoc, która zrobi za nas, to co zbyt ryzykowne.
Jeśli boisz się o swoją automatyczną skrzynię – skorzystaj z lawety!
Nie wiesz, jak holować automat? A może po prostu nie wiem, czy można holować auto z automatyczną skrzynią biegów? Najbezpieczniejsza opcja, jeśli przydarzy Ci się niemiła niespodzianka na drodze, to wezwanie lawety. Lepiej nie ryzykować uszkodzenia auta w automacie. Nie każdy kierowca musi wiedzieć czy można holować automat.
Mimo że warto być przygotowanym na taką okoliczność, czasem los może nas zaskoczyć. Tym bardziej w nerwach, które często towarzyszą tego typu wydarzeniom, nie porywajmy się z tak zwaną motyką na słońce. Być może opcję wezwania lawety mamy w ramach ubezpieczenia. A być może nasz znajomy ma dojście do osoby, która posiada samochód z lawetą? Zawsze warto rozważyć różne opcje niż działać pod wpływem chwili. Tym bardziej jeśli w grę wchodzi tak kosztowna rzecz, jak nasze auto automat.
Wszystkie samochody z automatyczną skrzynią biegów powinny być transportowane na lawetach, jeśli nie mogą poruszać się same. To zdecydowanie bezpieczniejsze. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja podbramkowa i Twój samochód w automacie musi być holowany na lince, zachowaj maksimum bezpieczeństwa i rozsądku.