Ze snami bywa różnie. Raz je pamiętamy, a raz nie. Czasem jednak może się zdarzyć, że zapamiętane obrazy na długo pozostaną w naszej pamięci. Złe sny zdarzają się każdemu. Gorzej, jeśli tak nas przestraszą, że boimy się kolejnej nocy, że wrócą. Dlaczego śnią się koszmary i czy można się ich pozbyć?
Czym są koszmary senne?
W momencie, gdy zapadamy w tak zwaną fazę REM, pojawią się sny. To druga faza snu, podczas której mózg przywołuje różnego rodzaju obrazy. To skąd się biorą koszmary, dowiecie się z tego artykułu. Wszystkie koszmary nocne przyczyny i swój początek mają w codziennym życiu. Jeśli w ciągu dnia przeżywamy ciężkie chwile i momenty, występuje duże prawdopodobieństwo, że w nocy pojawią się męczące sny. W zasadzie to, dlaczego one się pojawiają, nie jest naukowo udowodnione.
Ciężko sprawdzić, ale jedno jest pewne – koszmary senne u dorosłych, pojawiają się tak samo, jak i u dzieci. Można nawet śmiało zaryzykować stwierdzenie, że koszmary senne u dzieci, pojawiają się zdecydowanie częściej, niż u ich rodziców. Możliwe też, że młodszy i bardziej chłonny jak gąbka mózg u dzieci, częściej je zapamiętuje. W trakcie snu widzimy różne obrazy, niektóre są tak przyjemne, że aż żal wstawać rano z łóżka. Z kolei inne przyprawiają o dreszczyk emocji, dlatego budzimy się zlani potem oraz z krzykiem na ustach. To, dlaczego śnią się koszmary, zależy również w głównej mierze od uwarunkowań psychicznych.
Jednakże mary nocne mogą uprzykrzyć nam życie, ponieważ często gęsto dotyczą one przypadków śmierci i mają związek z wypadkami samochodowymi, czy katastrofami lotniczymi. Czasem dotyczą sytuacji, których byliśmy świadkami lub na przykład usłyszeliśmy je w wiadomościach. Wiadomo też, że dziwne sny przyczyny swoje mają w naszych lękach. Śni się nam więc to, czego się boimy i lękamy.
Koszmary senne – przyczyny
Mimo że nie jest do końca pewne, skąd się biorą sny, to istnieje szereg przyczyn, które może potęgować to zjawisko. Aby koszmary senne co noc nie wracały do nas, warto wprowadzić kilka zmian w codziennym życiu, ale od czego zacząć i czego unikać? Wielu zastanawia się nad odpowiedzią na pytanie, dlaczego śnią mi się koszmary? Albo: mam koszmary senne jak się ich pozbyć? Otóż jednym z czynników, który sprzyja pojawianiu się koszmarom, jest poziom stresu.
Osoby, które w ciągu dnia doświadczają go aż nadto, są bardziej podatne na pojawienie się sennego koszmaru. Działa to tak, że podświadomość zestresowanej osoby, wysyła sygnały do mózgu, a w nocy dochodzi do rozładowania zdenerwowania, które towarzyszyło nam w ciągu dnia. Kolejna kwestia to różnego rodzaju urazy, traumatyczne przejścia czy wydarzenia, z którymi mieliśmy do czynienia w ostatnim czasie. Jeśli ciężko nam uporać się z myślami na ten temat, mogą się pojawić częste koszmary. Ponadto pojawiające się koszmary senne depresja to stan, który im sprzyja. W tym przypadku ciągłe koszmary są odzwierciedleniem tego, co dzieje się cały czas w naszym mózgu.
Oczywiste jest także, że substancje psychoaktywne, leki antydepresyjne i leki na nadciśnienie, mogą wpłynąć na nocne koszmary. Natomiast dość prozaiczny powód, którego nie powinniśmy lekceważyć i bagatelizować, to obfity posiłek przed snem. Zbyt duża ilość kalorii przed snem, da mózgowi sygnał, że musi aktywnie pracować. Jeśli więc nie wiesz, dlaczego śnią się koszmary, odpowiedz sobie na pytanie, czy któryś z powyższych czynników, przyczynia się do tego w Twoim przypadku.
Koszmary senne – jak ich unikać?
Jeśli się dowiesz, dlaczego śnią się koszmary, łatwiej będzie Ci z nimi walczyć. Jak już wyżej wspomnieliśmy, częste koszmary senne przyczyny swoje mają w codziennym życiu. Wiedząc, co je powoduje, unikaj sytuacji stresujących oraz zmień pewne nawyki. Pomoże to w wyeliminowaniu ryzyka ich wystąpienia.
Dzieci są szczególnie narażone na pojawianie się mar nocnych. Młody organizm codziennie doświadcza nowych przeżyć i sytuacji, eksploruje świat każdego dnia. Czasem u dzieci jest bardzo dużo wrażeń, z czym umysł musi sobie poradzić. W związku z tym pojawiają się koszmary nocne u dzieci. Mózg musi się wyładować, a noc jest ku temu najbardziej odpowiednią porą. Ponadto często nieświadomi rodzice, raczą kolacją zaraz przed pójściem do łóżka, a później się dziwią, że pojawiają się złe sny u dziecka.
To, czego nie wiemy albo nie zdajemy sobie z tego sprawy, to fakt, że mogą się nawet pojawiać koszmary u niemowląt. Budzący nas płacz niemowlaka w środku nocy, wcale nie musi oznaczać głodu i pustego brzuszka. Koszmary senne przyczyny swoje mają w różnych płaszczyznach, a to jak ich unikać, aby nie pojawiał się dręczący sen, sprawdźmy na własnej skórze.
Konsekwencje koszmarów sennych
Wiedza, dlaczego śnią się koszmary to jedno. W praktyce bowiem okazuje się, że złe sny przyczyny mają w życiu codziennym, ale mogą też mieć wpływ na nasz dzień. Mogą zaburzyć jakość naszego życia i uprzykrzyć nam życie, jeśli będą pojawiać się zbyt często. Warto więc postarać się o to, aby się ich pozbyć chociażby w minimalnym stopniu. Istnieją również farmakologiczne substancje, które mogą pomóc rozwiązać problem.
Niemniej jednak zanim sięgniesz po leki na koszmary senne, upewnij się, że wykorzystałeś wszystkie inne możliwości. Wszystkie koszmarne sny u dzieci, mogą być traumatyczne, ale w przypadku dzieci, szczególnie w przypadku dzieci, leki to ostateczność. W sytuacji, gdy powracający koszmar nocny uprzykrza nam życie, może być to również przyczyną depresji. To, czym są sny, które nas dręczą, wiemy tylko my, a czasem mogą stać się one udręką, z której ciężko będzie się wyzwolić. Podczas snu, gdy pojawia się koszmar, w organizmie dochodzi do produkcji większej ilości kortyzolu.
Jeśli mamy z tym do czynienia raz na jakiś czas, to nie będzie miało to większych konsekwencji dla naszego samopoczucia. Jeśli jednak koszmary będą pojawiać się częściej, to zwiększy się poziom kortyzolu, a to już może doprowadzić do obniżenia odporności organizmu. Unikajmy więc sytuacji stresowych i zadbajmy o siebie i swój ogólny stan.