Inwestowanie na rynku nieruchomości to nie lada wyzwanie zarówno dla dewelopera, jak i nabywcy. Powodzenie transakcji często uzależnione jest nie od ilości posiadanych pieniędzy, ale od rozwagi inwestora. Kupujący często muszą zaciągać wysokie kredyty na wiele lat, a to może wiązać się z ogromnym ryzykiem. Co bowiem, jeśli coś nieprzewidzianego wydarzy się z nieruchomością w przyszłości, zanim zostanie ona oddana do użytku? Branża nieruchomości niesie za sobą spore ryzyko, jak zatem zabezpieczyć transakcję?
Bezpieczeństwo transakcji
W branży nieruchomości bardzo ważny jest pewien dokument, który wiąże dwie strony umowy, czyli nabywcę i dewelopera. Dokument ten to umowa deweloperska (nazywany niekiedy nie do końca precyzyjnie jako: umowa przedwstępna), którą trzeba podpisywać w formie aktu notarialnego. Jest to dokument, w którym deweloper zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności domu, mieszkania lub innej nieruchomości.
Prawo własności przenoszone jest na kupującego po ukończeniu przedsięwzięcia – ten zaś musi wywiązać się z wcześniejszych ustaleń z deweloperem i zapłacić cenę nabycia tegoż prawa. Najprościej mówiąc: deweloper jest zobowiązany do sprzedania wybudowanej nieruchomości, a nabywca do uiszczenia za nią odpowiedniej opłaty.
Co zawiera taka umowa deweloperska i dlaczego powinno się ją sprawdzać przed podpisaniem?
Dane zawarte w umowie – na jakie warto zwrócić uwagę?
Umowa gwarantuje nie tylko bezpieczeństwo finansowe – to przede wszystkim dokument, który zobowiązuje dewelopera do dotrzymania wcześniej ustalonych z nabywcą postanowień. Dla kupującego jest to zatem najważniejszy dokument, dzięki któremu może mieć pewność, że transakcja odbywa się legalnie i jest zgodna z wcześniejszymi ustaleniami i zobowiązaniami.
Jego głównymi elementami składowymi, są między innymi:
-
informacje o stronach umowy: dane dewelopera i nabywcy,
-
miejsce i data zawarcia umowy oraz cena nieruchomości,
-
planowy termin przeniesienia prawa własności,
-
wszystkie informacje o działce, znajdującej się na niej nieruchomości oraz innych obiektów w obrębie działki,
-
standard prac wykończeniowych, rozkład pomieszczeń, powierzchnię i parametry techniczne mieszkania,
-
odsetki i umowne kary,
-
informacje o zasadach odstąpienia od umowy.
W umowie deweloperskiej powinny również znaleźć się zobowiązanie dewelopera do przeniesienia prawa własności na nabywcę, a także numer pozwolenia na budowę oraz planowy termin rozpoczęcia i zakończenia prac.
Ważne: sprawdzanie poprawności sporządzonej umowy
Przed podpisaniem wspomnianej umowy, warto zapoznać się z jej treścią i wszystkimi zawartymi w niej informacjami. Pod uwagę szczególnie warto wziąć takie kwestie jak: ewentualna zmiana ceny mieszkania (wynikająca z różnic w powierzchni), koszty utrzymania mieszkania po jego wydaniu, kwestie odstąpienia od umowy, a także poszczególne ważne dla nabywcy zapiski w umowie. Pozwoli to uchronić transakcję od momentu jej rozpoczęcia, aż do ukończenia danej inwestycji.
Poprawnie sporządzona i sprawdzona umowa deweloperska gwarantuje bezpieczeństwo transakcji i reguluje późniejsze warunki współpracy z deweloperem. Przy sprawdzaniu jej poprawności przydać może się pomoc prawnika, który specjalizuje się w poradach prawnych dotyczących rynku nieruchomości. Specjalista jest na bieżąco z aktualną sytuacją w branży sprzedaży mieszkań, dlatego jest w stanie udzielić fachowych rad oraz sprawdzić poprawność postanowień na podstawie własnych doświadczeń i posiadanej wiedzy.