Projektowanie salonu dla osoby niepełnosprawnej to niezwykle ciężkie i ważne zadanie. Wymaga ono precyzyjnego i przemyślanego zaplanowania. To nie drobnostka, to ciężki kaliber do wykonania. Jednak wszystko da się zrobić. Dlatego dajemy wskazówki, na co zwrócić uwagę, przy tak olbrzymim przedsięwzięciu. Ważne jest, aby stworzyć bezpieczne, funkcjonalne i jednocześnie wygodne pomieszczeni, w którym nasz podopieczny będzie się czuł komfortowo.
Przełamujemy wszelkie bariery
Zaczynając projektować przestrzeń dla osoby niepełnosprawnej musimy tworzyć listę przedmiotów i rzeczy, które nie będą nam potrzebne i trzeba będzie je usunąć. Każdy element dekoracyjny, który zabiera nam dodatkowe miejsce na inne konieczne przedmioty, powinien zostać wyeliminowany. W konsekwencji, ułatwimy zarówno sobie, jak i osobie niepełnosprawnej, szybki dostęp do każdego zakamarka pomieszczenia.
Rozważ pozostawienie wystarczająco szerokich przejść, jeśli masz w zamyśle, aby wnętrze całego pomieszczenia było podzielone na strefy za pomocą mebli albo ścian działowych (najlepiej 1,3-1,5 metrów – to sprawdzona odległość). Wszystkie elementy, które w jakikolwiek sposób mogą utrudniać poruszanie się, muszą zostać zapisane na liście i przeniesione gdzieś indziej. Osoby korzystające z wózków inwalidzkich lub chodzików rehabilitacyjnych będą miały więcej przestrzeni, która zapewni im swobodę ruchu, w przypadku gdy zamiast zwyczajnych progów umieścimy płaskie listwy przejściowe. Unikając również grubych wykładzin i chodników, które mogą ślizgać się na idealnie gładkich podłogach, zmniejszymy ryzyko upadku podopiecznego. Bardzo opłacalna jest też inwestycja w panele o wysokiej klasie ścieralności, które zachowują wyższą trwałość niż produkty z niższych półek.
Jednocześnie naprawdę praktycznym rozwiązaniem jest zastąpienie tradycyjnych drzwi drzwiami przesuwanymi. Należy również pomyśleć o rozmieszczeniu włączników światła i gniazdek elektrycznych w łatwo dostępnych punktach pomieszczenia, aby osoba niepełnosprawna bez najmniejszego problemu mogła do nich dotrzeć.
Zapewniamy funkcjonalność pokoju
Pomieszczenie dzienne dla osoby z dysfunkcją jest w stanie pełnić wiele funkcji. Na pewno znajdzie się tam przestrzeń do wypoczynku i hobby, a być może nawet miejsce do pracy. Z tego względu to właśnie funkcjonalność jest kluczowym kryterium przy wyborze mebli. Zapytasz co to znaczy? Poszukaj stolika z blatem odpowiedniej wysokości. Biurko musi mieć szeroką wnękę, aby pomieścić wózek inwalidzki. A słyszałeś o meblach wielofunkcyjnych? Wbudowana sofa może robić jednocześnie za mebel do odpoczynku, jak i za stolik do picia kawy. Pozwala to w strefie relaksu uniknąć zakupu ławy, która przeszkadzałaby jedynie w chodzeniu z wózkiem czy chodzikiem.
Generalnie cały pokój wyposażamy też w miejsca do przechowywania przedmiotów. Dlatego lepiej jest wybrać szafę z przesuwnym frontem, ponieważ zostanie ona z łatwością otwarta przez osobę niepełnosprawną. Jest jeszcze inna równie ważna rzecz. Musisz się zastanowić w jaki sposób rozmieścić półki i szuflady tak, by nie ograniczały swobody chodzenia, nie utrudniały ruchu, a jednocześnie, aby wszystkie były w zasięgu ręki. Możesz też skorzystać z rozwiązania produkcji mebli na wymiar, kiedy trudno ci jest trafić w gusta ich użytkownika. Pamiętaj, że to jego komfort jest w tym przypadku najistotniejszy.
Wyszukujemy meble do indywidualnych i ciężkich wymagań
Meble na zamówienie, zwykle są kupowane wtedy, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem o wyjątkowo małym bądź dużym metrażu lub z wnętrzem nieustawnym. Dzięki temu, że są wykonywane na indywidualne zamówienie, rewelacyjnie harmonizują się z wyposażonym pokojem. Wskutek tego genialnie nadają się do pomieszczenia dla osoby niepełnosprawnej. Spełnią nie tylko jej oczekiwania, ale także trafią w gusta użytkownika i będą zbierały same pozytywy w każdej kwestii. To niebywałe rozwiązanie w tak ciężkiej sytuacji.
Tryb powstawania mebli na zamówienie składa się z licznych momentów. Najpierw wykonuje się niezbędne pomiary i dobiera odpowiednie surowce, faktury czy piękne kolory, dopiero później przechodzi się do czystego projektowania. Wskazane jest, aby poszukać sklepu z doświadczonymi projektantami, którzy będą w stanie przygotować wizualizację 3D zarówno samego mebla, jak i całego pomieszczenia. W konsekwencji zdobędziemy możliwość zobaczenia naszych wyobrażeń i pomysłów w wizualizacji, która pozwoli nam upewnić się co do naszych wyborów. Również na tym etapie będziemy mogli zgłosić ewentualną zmianę zdania i dokonać niezbędnych poprawek, aby meble mogły spełniać oczekiwania osoby, która będzie ich używała. Musimy zwrócić swoją uwagę na odpowiedni dobór wysokości stolików, półek i uchwytów w oparciu o indywidualne preferencje. Trzeba także uważać, aby miejsca stworzone do przechowywania zostały umieszczone w łatwo dostępnych punktach. Tu masz szansę wykorzystać rozwiązania oszczędzające miejsce i organizacyjne, przykładowo wysuwane półki czy składane blaty.
Ostatnim etapem jest sam montaż, o który dbają profesjonaliści. Meble na wymiar umożliwiają efektywne wykorzystanie przestrzeni będąc jednocześnie wygodne w użytkowaniu i zapewniając samodzielne funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej.
Wpis powstał we współpracy z wypożyczalnią łóżek rehabilitacyjnych Visamed z Warszawy, właścicielem marek dlachorych.pl oraz lozkadlachorych.pl.