Pomimo braku sieci kanalizacyjnej na większości działek służących rekreacji, ich właściciele nie są wcale skazani na załatwianie potrzeb fizjologicznych na najbliższej stacji benzynowej. Przepisy prawa dość precyzyjnie regulują kwestie sanitarne, dopuszczając korzystanie z różnych modeli toalet przenośnych. Co warto wiedzieć o toaletach przenośnych na działce? Jakie technologie gromadzenia ścieków sprawdzą się na działce bez dostępu do kanalizacji? Gdzie umieścić toaletę, aby nie narazić się na gniew sąsiadów i kary od instytucji państwowych?
Toaleta na terenie działki — jakie są dostępne rozwiązania?
Problem braku połączenia z siecią kanalizacyjną dotyka nie tylko działkowiczów, lecz również mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy muszą wówczas zainstalować własne szambo lub przydomową oczyszczalnię. Dlaczego zatem takie rozwiązanie nie jest powszechnie stosowane na działkach? Główną przyczyną pozostają koszty — montaż oczyszczalni na działce, na której przebywamy okazjonalnie, byłby zwyczajnie nieopłacalny. Z tego powodu większość osób decyduje się na zakup lub wynajem toalety przenośnej, spełniającej szereg wymagań prawnych. Oczywistym pozostaje fakt, że nieczystości ludzkie nie mogą znaleźć ujścia do gleby i mieszać się z wodami gruntowymi. Toaleta przenośna wydaje się najlepszą alternatywą wobec tradycyjnych latryn, toalet kompostujących, czy niewielkich toalet turystycznych, wymagających częstego opróżniania. Zalety toalet przenośnych można dostrzec w łatwości ich montażu w dowolnym miejscu na działce (dopuszczonym przez przepisy sanitarne), niskich kosztach zakupu i serwisowania, całkowicie szczelnej konstrukcji i możliwości likwidacji nieprzyjemnych zapachów za pomocą dedykowanych środków chemicznych. Wśród miejsc, gdzie największą popularność zdobyły toalety przenośne Gdańsk, Kraków czy Poznań zdecydowanie się wyróżniają. Miasta te słyną z licznych terenów działkowych, które generują zapotrzebowanie na nowoczesne usługi sprzedaży i wynajmu toalet.
Toalety przenośne Gdańsk — gdzie ustawić toaletę przenośną na działce?
Toaleta przenośna figuruje w kategorii zbiorników bezodpływowych na nieczystości ciekłe. Jej umiejscowienie na działce nie może być bliższe niż 2 metry od ogrodzenia sąsiadującego terenu lub ścieżek dla pieszych; toaleta przenośna powinna być także położona przynajmniej 5 metrów od okien budynków, w których przebywają ludzie. Warto zwrócić uwagę na szereg wymogów technicznych, takich jak minimalna wysokość odpowietrzenia (50 cm) i zastosowanie szczelnej pokrywy zbiornika, powstrzymującej przed wydostawaniem się zapachów. Podane tutaj odległości dotyczą toalet przenośnych zlokalizowanych przy domach jednorodzinnych i na działkach służących rekreacji. Odrębną kwestią pozostaje jeszcze zachowanie estetyki danej przestrzeni. Warto pomyśleć o ukryciu toalety między drzewami, gdzie nie będzie wizualnym ciężarem dla działkowiczów. Dobrym pomysłem staje się również okresowy wynajem WC Poznań, Gdańsk czy inne duże miasta rozbudowują swoją infrastrukturę działkową, co wpływa na wzrost popularności usług sprzedaży i wynajmu przenośnych toalet. Firmą o sporym zasięgu w tej branży jest Śmieci.eu. Na stronie internetowej www.smieci.eu można się zapoznać ze szczegółami oferty, stworzonej w odpowiedzi na potrzeby właścicieli działek i organizatorów imprez plenerowych.