Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Żeby jednak określić jego najważniejszy parametr – wytrzymałość, trzeba przeprowadzić badanie wytrzymałości betonu na ściskanie. Kto może je wykonać? Przedstawiamy obowiązujące przepisy i normy.
Badanie wytrzymałości betonu – kto może je przeprowadzić? Obowiązujące normy
Szerokie zastosowanie betonu w budownictwie to zasługa jego praktycznych właściwości. Materiał jest trwały i odznacza się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz oddziaływanie czynników zewnętrznych. Co więcej, beton ma różne klasy wytrzymałości. Dzięki temu można go dostosować do typu budowli i warunków gruntowych.
Do określenia klasy wytrzymałości betonu na ściskanie wykorzystuje się ogólnoeuropejską normę PN-EN 206.2014 wraz z krajowym uzupełnieniem PN-B-06265. Dzieli ona surowiec na trzy klasy – beton zwykły, lekki lub ciężki. Żeby określić, do której z wymienionych, zalicza się próbka, wykorzystuje się jedną z dwóch metod – prasę wytrzymałościową lub młotek Schmidta. Ta druga jest mniej inwazyjna i nie niszczy pobranych próbek (do badania należy bowiem pobrać minimum 6, a optymalnie 12-15 próbek).
Na wytrzymałość betonu na ściskanie wpływ wiele czynników, w tym m.in.:
-
skład surowca,
-
rodzaj i ilość cementu,
-
sposobu i czasu obciążania,
-
wieku betonu.
Parametr ten jest też uzależniony od kształtu próbek. Dlatego zadanie zbadania wytrzymałości betonu na ściskanie warto powierzyć specjalistom. Stanowi to gwarancję prawidłowości i jakości pomiarów. Żeby wszystko przebiegło bez zarzutu, warto sprawdzić, czy fachowcy dysponują stosownymi kwalifikacjami i doświadczeniem w przeprowadzaniu badań tego typu.
Klasa wytrzymałości betonu przesądza o bezpieczeństwie całej budowli. Dlatego tak istotną kwestią jest przyporządkowanie materiału do odpowiedniej kategorii. W celu ustandaryzowania wyników stosuje się ogólnoeuropejską normę EN 206.2014, a podczas badania wykorzystuje jedną z dwóch metod – młotek Shmidta lub prasę wytrzymałościową.