Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Przewlekły stres bardzo źle wpływa na nasze zdrowie – szkodzi zarówno naszej psychice, jak i ciału.
Powoduje drażliwość, zmęczenie, nawracające bóle głowy i inne nieprzyjemne dolegliwości, grozi też rozwojem poważnych chorób takich jak nerwica czy depresja. Wydawać by się mogło, że najprostszy sposób na uporanie się ze stresem to wyeliminowanie czynnika stresogennego ze swojego życia. Takie rozwiązanie nie zawsze jednak wchodzi w grę. Jak wskazują statystyki, dla większości ludzi największym źródłem stresu jest praca – a z niej przecież zrezygnować nie można.
Jak walczyć ze stresem w miejscu pracy?
Jedyny sposób na walkę ze stresem w miejscu pracy to wzmacnianie swojej odporności psychicznej i niwelowanie skutków utrzymującego się obciążenia emocjonalnego. Uczą tego wdrażane dziś w wielu firmach warsztaty antystresowe, programy szkoleniowe rozszerzające kompetencje radzenia sobie z długotrwałym napięciem i jego efektami. Warsztaty antystresowe mają formę jednorazowych lub regularnych zajęć edukacyjnych, w trakcie których uczestnicy poznają najlepsze techniki relaksacji, ćwiczą skuteczną kontrolę emocji, rozwijają umiejętność rozwiązywania problemów, a także mobilizują swoją koncentrację, pamięć i kreatywność. W rezultacie poprawie ulega nie tylko ich ogólne samopoczucie, ale też zdolności intelektualne i motywacja do pracy, a w dalszej konsekwencji również produktywność i wydajność. W ramach warsztatów antystresowych prowadzone są także warsztaty antydepresyjne, czyli zajęcia, które pomagają odnaleźć, odzyskać i zachować radość życia. Warsztaty antydepresyjne są nieodłączną częścią warsztatów antystresowych, ponieważ stres i depresja często idą w parze. Choć to dwa różne, to jednak nierozerwalnie ze sobą związane problemy, z którymi boryka się dziś wielu pracowników korporacji. Takie warsztaty prowadzi Wellbeingpolska.pl.
Dlaczego warto organizować warsztaty antystresowe?
Warsztaty antystresowe to narzędzie strategiczne przydatne w każdej firmie, zwłaszcza w funkcjonujących stale na wysokich obrotach korporacjach. Warunki panujące w takich miejscach pracy sprzyjają osłabianiu kondycji psychofizycznej pracowników, co znacząco pogarsza ich produktywność, a w efekcie także wydajność firmy. Warsztaty antystresowe pozwolą temu zapobiec. Dzięki nim pracownicy będą wiedzieli jak kontrolować reakcje stresowe swojego organizmu, jak radzić sobie z niepowodzeniami i krytyką i jak zachowywać spokój w nawet w najtrudniejszych chwilach. W dłuższej perspektywie taka profilaktyka pomoże im nie tylko zadbać o swoją efektywność, ale też uniknąć syndromu wypalenia zawodowego.