Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Rehabilitacja często zalecana jest przez lekarzy pacjentom cierpiącym na nawracające bóle kręgosłupa.
Korzystają też z niej pacjenci po przebytych operacjach tego elementu narządu ruchu. W obu przypadkach rehabilitacja kręgosłupa prowadzona jest przez wykwalifikowanego w tym zakresie specjalistę, najczęściej osteopatę. Nie zawsze jednak wygląda tak samo.
Na czym polega rehabilitacja chorego kręgosłupa?
Kręgosłup dotknięty przez chorobę, na przykład dyskopatię, kręgozmyk albo zwyrodnienie, wymaga całościowego spojrzenia na problem i holistycznego podejścia do terapii. Osteopata zwykle stosuje w takiej sytuacji różnorodne, przypominające zwykłe masaże strukturalne techniki manualne, takie jak drenaż limfatyczny czy terapia wisceralna, których celem jest przywrócenie pacjentowi właściwej motoryki ciała poprzez łagodną manipulację jego tkanek i ich mobilizację do naturalnej samoregeneracji. Podobnie wygląda rehabilitacja kręgosłupa po przebytym urazie oraz rehabilitacja ukierunkowana na zniwelowanie dolegliwości bólowych i innych uciążliwych objawów będących skutkiem wrodzonej lub nabytej wady postawy. W każdym z tych przypadków osteopata dobiera oczywiście techniki terapii w sposób indywidualny, dopasowując je do potrzeb i możliwości konkretnego pacjenta, tak aby nie zrobiły mu one krzywdy, ale przyniosły szybkie zdrowotne efekty, na jakie liczy.
Dowiedz się więcej na stronie Osteoklinika.pl.
Jak wygląda rehabilitacja po operacji kręgosłupa?
Rehabilitacja po operacji kręgosłupa zawsze prowadzona jest w porozumieniu z lekarzem, który wydaje szczegółowe dyspozycje dotyczące zakresu, częstotliwości i intensywności wykonywania ćwiczeń. Osteopata musi ściśle stosować się do tych wytycznych, tylko wtedy prowadzona przez niego terapia będzie bezpieczna i przyniesie zamierzony efekt. Ponieważ każdy zabieg chirurgiczny stanowi duże obciążenie dla organizmu, rehabilitacja po operacji kręgosłupa zawsze zaczyna się od najdelikatniejszych masaży, które dopiero z czasem uzupełniane są o bardziej zaawansowane techniki terapeutyczne. To, jak długo potrwa takie leczenie, zależy od inwazyjności wykonanego zabiegu i predyspozycji pacjenta, jednak pierwsze pozytywne rezultaty można zauważyć już po kilku dniach.