
Katastrofą budowlaną nazywamy nieprzewidziane, nagłe zniszczenie budynku lub jego części. Może również dotyczyć elementów urządzeń formujących, ścianek szczelnych, konstrukcyjnych elementów rusztowań, czy obudowy wykopów. Nie zaliczamy do niej awarii instalacji, ani uszkodzenia elementów nadających się do wymiany lub naprawy. Rola rzeczoznawcy budowlanego jest wtedy nieoceniona. Sprawdź, jaki jest zakres obowiązków tego specjalisty!
Rola rzeczoznawcy budowlanego – ustalanie przyczyn katastrofy
Rola rzeczoznawcy budowlanego polega przede wszystkim na przygotowaniu ekspertyzy. Specjalista wskazuje przyczyny powstania uszkodzeń, a także proponuje sposoby ich naprawy. Ekspert ocenia stan techniczny budynku na podstawie wnikliwych oględzin i analizy dokumentacji. Oprócz tego wykonuje niezbędne pomiary i badania.
Do najczęstszych przyczyn katastrof budowlanych zaliczamy:
- błędy projektowe,
- błędy wykonawcze,
- niewłaściwe użytkowanie obiektu,
- czynniki zewnętrzne (np. powódź, osunięcie się ziemi, wichura, pożar, wyładowania atmosferyczne, pobliskie prace budowlane).
Katastrofa budowlana – rola rzeczoznawcy budowlanego
Niezależnie od tego, czy katastrofa budowlana powstała we wznoszonym, użytkowanym lub rozbieranym obiekcie, kierownik robót (lub budowy), zarządca, właściciel lub użytkownik mają pewne obowiązki. Przede wszystkim powinni oni zorganizować doraźną pomoc osobom poszkodowanych, a także podjąć działania ograniczające zagrożenie. Ponadto są oni zobowiązani do natychmiastowego poinformowania projektanta, inwestora, prokuratora, policję, organ nadzoru budowlanego i inspektora nadzoru budowlanego o zaistniałym fakcie.
Zanim ekspert przystąpi do działania, powinien przedstawić dokumenty potwierdzające:
- kwalifikacje zawodowe,
- uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie,
- wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
Jak wygląda ekspertyza budowlana?
Wspomniany dokument składa się z dwóch części – opisowej i obliczeniowej. Ekspertyza może pomóc w uzyskaniu odszkodowania przez inwestora, jeśli katastrofa była wynikiem błędów budowlanych. Ponadto pozwala ona ustalić sprawców, którzy zostaną ukarani mandatami przez właściwy organ. Rzeczoznawca przypomina, że mogą być oni pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
Ekspertyza jest wykonywana na koszt inwestora, właściciela lub zarządcy obiektu budowlanego. Na czym polega rola rzeczoznawcy budowlanego? Specjalista przeprowadzi niezbędne czynności na miejscu zdarzenia, aby zebrać rzetelny materiał dowodowy dla sądu. Ekspert powinien także określić działania niezbędne do likwidacji skutków katastrofy.
Postępowanie po katastrofie budowlanej
Po wystąpieniu katastrofy budowlanej wszczynane jest postępowanie wyjaśniające. Za jego przeprowadzenie odpowiada właściwy organ nadzoru budowlanego. Wynik postępowania ma na celu ustalenie przyczyn zdarzenia, aby w przyszłości uniknąć podobnych katastrof. W tym przypadku ważna jest rola rzeczoznawcy budowlanego.
Zasiada on w komisji, która ma za zadanie ustalić przyczyny, skutki i okoliczności zdarzenia. Oprócz tego musi ona poinformować o katastrofie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego i wyższy organ nadzoru budowlanego. Specjaliści stwierdzą, czy katastrofa była spowodowana użyciem nieodpowiednich materiałów lub elementów konstrukcyjnych. Oprócz tego zbada ona okoliczności zdarzenia. Nie do przecenienia jest rola rzeczoznawcy budowlanego, który posiada dużą wiedzę i doświadczenie.
Komisja – postępowanie wyjaśniające
W skład komisji wchodzą także:
- przedstawiciel organu nadzoru budowlanego (przewodniczy pracom),
- przedstawiciele samorządu terytorialnego,
- przedstawiciele właściwych rzeczowo organów administracji rządowych lub innych zainteresowanych,
- inne osoby posiadające wymagające kwalifikacji.
Do uczestnictwa w czynnościach komisji mogą zostać wezwane osoby sprawująca nadzór nad robotami budowlanymi, inwestor, właściciel, zarządca i użytkownik budynku. Niekiedy przesłuchiwany jest producent lub dostawca materiałów budowlanych, projektant, czy przedstawiciel wykonawcy.