Kleszcze są pajęczakami z podgromady roztoczy. Eksperci wskazują, że są to najbardziej zagrażające człowiekowi stworzenia z naszej strefy klimatycznej. W Polsce mamy 19 różnych gatunków kleszczy. Kleszcze cechuje głód krwi. Ich organizm wyposażony jest w wyjątkowo czułe na ciepło, wilgoć, pot, feromony, receptory, ponad to świetnie wyczuwają drgania gruntu, ruch powietrza. Sprawia to, że są w stanie dość precyzyjnie wyczuć ofiarę już z pewnej odległości.
Występowanie
Najgroźniejsze, bo związane ze zdrowiem publicznym i najliczniejsze kleszcze występują w lasach, na łąkach, działkowych ogródkach, czy w parkach.
Lubią wilgotnie leśne przestrzenie, gdzie las iglasty miesza się z liściastym. Świetnie czują się również na zboczach lasów, tuż przy ścieżkach. Można je spotkać w ściółce leśnej, w wysokich wysokich trawach, paprociach, jeżynach, leszczynach, czy czarnym bzie.
Więcej informacji na temat kleszczy znajdziesz na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/blog/
Sposób, w jaki polują
Mitem jest, że kleszcze czekają na nas w trawie lub krzakach, by potem przechodzić na nas. Czekaj na liściach traw czy roślin byśmy je zebrali przechodząc, ocierając się o nie.
Kleszcze wybierają najdelikatniejsze miejsca na skórze, aby się w nie wgryźć. Są to miejsca takie jak głowa, skóra za uszami, pachwiny, kark, ramiona, miejsce pod biustem, pod kolanami, w okolicach genitaliów, czy pępka. Lubią ciepłe, wilgotne miejsca. Trudno poczuć ugryzienie kleszcza, właściwie jest to niemożliwe ponieważ pajęczaki te wprowadzają do organizmu żywiciela substancje znieczulającą, przeciwkrzepliwą i przeciwzapalną.
Ich największa aktywność
Kleszcze budzą się do aktywności na przełomie marca i kwietnia i trwa ona aż do przełomu października i listopada. Ich największa aktywność obserwowana jest w miesiącach: maj, czerwiec. Lipcowy sezon jagodowy, jak i wrześniowy sezon grzybowy, to również czas, w którym trzeba na nie uważać. Największa dobowa aktywność tych stworzeń przypada od 8 do 12 rano i od 16 do 20 po południu.
Ugryzienie – czym może grozić
Najczęściej roznoszoną przez kleszcze chorobą jest borelioza. Oprócz niej można wymienić takie choroby, jak: kleszczowe zapalenie mózgu, tularemia, anaplazmowa , babesia, jak i inne poważne choroby. Największą ilość zakażonych kleszczy spotyka się w okolicach dużych miast, co ma związek z dużą liczbą gryzoni, które stają się głównym źródłem infekcji.
Początkowe stadium boreliozy jest bezobjawowe. Dopiero od jednego do sześciu tygodni mogą pojawić się pierwsze objawy takie jak: rumień, który początkowo może się przemieszczać a nawet znikać, zazwyczaj ma 5 cm średnicy. Inne objawy są podobne do objawów grypy z zaburzeniami równowagi.