Od 2020 roku obowiązują nowe przepisy Prawa budowlanego, które dzielą projekt domów jednorodzinnych na trzy części. Od tej pory taka dokumentacja ma obejmować trzy elementy: projekt zagospodarowania działki lub terenu (PZT), projekt architektoniczno-budowlany (PAB) oraz projekt techniczny (PT). Co to jest PAB oraz jakie informacje w nim zobaczymy?
Projekt architektoniczno-budowlany – co to takiego?
Po nowelizacji prawa budowlanego, inwestorzy składający wniosek o pozwolenie na budowę nie muszą dołączać do dokumentacji projektu technicznego. Wymagany jest natomiast projekt zagospodarowania działki lub terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany. Pierwsza ze wspomnianych części – PZT – dotyczy obiektów, sieci i urządzeń usytuowanych na terenie posesji. Druga natomiast, czyli PAB, zawiera układ przestrzenny i formę architektoniczną projektowanego obiektu. W tej części projektów domów znajdziemy opis zamierzonego sposobu ich użytkowania, charakterystyczne parametry techniczne oraz opinię geotechniczną. W PAB zawarte będą także projektowane rozwiązania materiałowe i techniczne wpływające na otoczenie, jak również informacja o wyposażeniu technicznym budynku oraz bardzo ważna informacja o obszarze oddziaływania budynku na otoczenie.
Z jakich elementów składa się projekt architektoniczno-budowlany?
Przeglądając projekty domów nowoczesnych i dokonując zakupu wybranego egzemplarza, otrzymamy komplet dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę. Jedną z części takiej dokumentacji będzie projekt architektoniczno-budowlany. Jego skład obejmuje krótki opis techniczny oraz część rysunkową. Co znajduje się w PAB?
Projekt architektoniczno-budowlany – część opisowa
W opisie technicznym PAB znajdziemy takie informacje, jak określenie przeznaczenia i programu użytkowego obiektu, który planujemy wybudować. W tej części scharakteryzowana zostanie jego forma architektoniczna i funkcja, układ konstrukcyjny czy zastosowane schematy konstrukcyjne. Nie zabraknie tu również wytycznych dotyczących rozwiązań najważniejszych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, sposobu funkcjonowania najbardziej istotnych urządzeń instalacji technicznych, warunków ochrony przeciwpożarowej czy analizy wykorzystania alternatywnych źródeł energii w naszym przyszłym domu.
Projekt architektoniczno-budowlany – część rysunkowa
Dla większości inwestorów znacznie ciekawszy będzie drugi rozdział projektu architektoniczno-budowlanego, czyli część rysunkowa. Znajdują się w niej szkice elewacji z wyszczególnieniem kolorystyki i materiałów, za pomocą których można wykończyć ściany zewnętrzne. Zobaczymy tu rzuty wszystkich poziomów obiektu budowlanego oraz jego układ funkcjonalno-przestrzenny. W tej części zawarto rozwiązania budowlano-konstrukcyjne budynku, jego powiązania z podłożem i przyległymi obiektami oraz położenie sytuacyjno-wysokościowe i usytuowanie skrajnych parametrów instalacji technicznych, związanych lub wpływających na konstrukcję obiektu. Obecne tu będą również wytyczne dotyczące funkcjonowania instalacji i urządzeń oraz bezpieczeństwa ich użytkowania, jak również urządzeń instalacji ogólnotechnicznych i technologicznych oraz podstawowych elementów wyposażenia technicznego.
Nowelizacja Prawa budowlanego w 2020 roku miała na celu ograniczenie liczby dokumentów, wymaganych podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę. W myśl jej zapisów inwestor powinien przedłożyć projekt budowlany, zawierający projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany. PAB będzie istotny nie tylko dla urzędników, lecz również dla osób planujących wzniesienie wymarzonego domu. Określa on bowiem formę, funkcję i konstrukcję przyszłego obiektu, czyli parametry determinujące jego wygląd i ogólną funkcjonalność.
Zdjęcie: Projekt M214a – Promień światła – wariant I z kolekcji Muratora, arch. Ewa Dziewiątkowska
Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl