Każdy, kto mierzył się z zadaniem układania kostki brukowej wie, czym jest spoinowanie kostki brukowej. Jest to już właściwie ostatni etap kładzenia tego rodzaju nawierzchni. Innymi słowy, spoinowanie, to łącznie, lub wypełnianie szczelin między kostkami odpowiednim preparatem. Dlaczego spoinowanie jest ważne i jak je wykonać? Oto kila rad od ekspertów.
Dlaczego spoinowanie kostki brukowej jest konieczne?
Spoinowanie kostki brukowej jest ważne, ponieważ służy zabezpieczeniu poszczególnych elementów nawierzchni. Przede wszystkim zabezpiecza te elementy przed przemieszczaniem się. Ważne, by kostkę brukową zespoić odpowiednim preparatem, ponieważ wybór spoiwa słabej jakości może powodować wybrzuszenia i nierówności.
Preparat, który umieszcza się między szczelinami kostki brukowej jest klinem, który zmienia luźno ułożone kostki w jednolitą powierzchnię o mocnej płaszczyźnie. Sposobów kładzenia spoiny kostki brukowej można wyróżnić kilka i nie są one bardzo skomplikowanie, ale zawsze warto posłuchać rad eksperta, by uniknąć błędów. Poza tym im lepiej wykonane spoinowanie kostki brukowej, tym trwalszy efekt, a także bardziej estetyczny.
Spoinowanie kostki brukowej – co radzą eksperci
Zadanie spoinowania kostki brukowej należy zacząć od zgromadzenia odpowiednich narzędzi. Niezbędna będzie spoina, szczotka z grubym włosiem, spryskiwacz z wodą, gumowa rakla. Spoinowanie możemy zacząć od:
- zwilżenia nawierzchni wodą, co pozwoli na mniejszą absorpcję wody z mieszanki spoinowej,
- następnie należy rozsypać mieszankę porcjami, nie zbyt dużymi tak, by nie zostało jej zbyt wiele na powierzchni,
- wprowadzamy mieszankę do szczelin raklą, wciąż zwilżając powierzchnię,
- pozostałe resztki spoiny usuwamy strumieniem wody i szczotką.
To jedna z najprostszych metod spoinowania kostki brukowej. Należy pamiętać, aby usunąć resztki spoiny z powierzchni kostki, ponieważ pomimo że nie powinna ona zostawiać plam, jeśli zaschnie może być trudna w usunięciu i może wyglądać nieestetycznie. Spoina jest ważna dla kostki brukowej, ponieważ chroni kostkę przed poruszaniem się, a także przed porastaniem mchem.
Jaki preparat wybrać do fugowania kostki brukowej?
To, jaki wybierzemy preparat do kostki brukowej w dużej mierze będzie miało znaczenie jak długo kostka będzie nam służyć. Materiał, który wypełnia ułożoną kostkę brukową spełnia rolę klina i łączy elementy chroniąc je przed przemieszczaniem. Dlatego bardzo ważne jest by wybrać preparat dobrej jakości. Do spoinowania kostki przeznaczone są przede wszystkim produkty z domieszką żywicy i polimerów, a także mieszanki epoksydowe. Są one mrozoodporne i elastyczne.
Niektórzy wybierają tańszą metodę i uzupełniają szczeliny piaskiem, ale fugowanie powinno odbywać się za pomocą specjalnych mieszanek ku temu przeznaczonych, ponieważ możemy używając piasku i innego kruszywa doprowadzić do uruchomienia kostki, a także zapchania odpływu. Specjalne preparaty do spoinowania kostki brukowej wykazują natomiast dużą odporność na wilgoć i wahania temperatur. Nie tracą szybko również swoich walorów estetycznych.