
Kupno motocykla wiąże się z wieloma emocjami – tygodnie przeszukiwania ofert i analizy wszystkich zalet oraz wad danego sprzętu, abyśmy wreszcie mogli przeznaczyć oszczędności na wymarzony jednoślad. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych kwestii – specjalnie dla Was prezentujemy wpis z aspektami, którym warto przyjrzeć się bliżej podczas zakupu motocykla z drugiej ręki.
Historia jednośladu
Niezależnie od źródła zakupu, warto poznać odrobinę historii danej maszyny. Dokonanie transakcji z pierwszym właścicielem jednośladu, który jest prawdziwym pasjonatem jazdy na motocyklu, pozwoli nam dowiedzieć się więcej o pojeździe, aniżeli jej stan czy cena. Zakup od prawdziwego miłośnika zapewnia również, że stan techniczny pojazdu będzie bardzo dobry.
W przypadku motocykla pochodzącego z zagranicy, należy dodatkowo dopytać o istotne dokumenty. Powinniśmy pamiętać o fakturach, wydrukach z przeglądów technicznych, książce serwisowej, jak i zdjęciach. Im więcej dokumentów otrzymamy, tym lepiej – będziemy mieć większą pewność co do stanu pojazdu.
W przypadku firm pośredniczących w handlu motocyklami również należy poprosić o jak największą liczbę dokumentów oraz zdjęć maszyny, sprawdzić jej stan techniczny. Warto pamiętać, że mimo wielu uczciwych sprzedawców możemy trafić na osobę, która będzie chciała sprzedać klientowi jednoślad w złym stanie.
Dostępność części
Zanim podejmiemy decyzję o wyborze danego modelu motocyklu, powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku mniej znanych marek jednośladów, zakup części zamiennych może stanowić problem. Zdecydowanie warto sprawdzić ich dostępność do wybranego modelu – dzięki temu możemy mieć pewność, że ewentualna konieczność wymiany pewnych elementów nie będzie się wiązać z koniecznością spędzenia długiego czasu na poszukiwaniach, jak i poniesienia niemałych kosztów finansowych.
Miejscem, w którym dostępne są oryginalne części do motocykla, jak i zamienniki, jest sklep ABC motoru.com.pl. W asortymencie znajdują się wysokiej jakości produkty w atrakcyjnych cenach.
Koszty eksploatacji
Powinniśmy mieć na uwadze, że niektóre marki posiadają w Polsce jedynie kilka serwisów – nie dość, że dostępność części jest problematyczna, to koszty w serwisie mogą również przyprawiać o zawrót głowy.
Dodatkowo, wybór skomplikowanego w budowie pojazdu może uniemożliwić nam ewentualną naprawdę we własnym garażu – wtedy naprawa a serwisie będzie nieunikniona.
Oględziny motocykla
Jeśli mamy taką możliwość, na oględziny motocykla warto zabrać ze sobą kogoś, kto zna się na jednośladach lepiej niż my. Możemy również wybrać osobę, która nie posiada dużej wiedzy, aczkolwiek będzie umiała odrobinę ostudzić naszą ekscytację podczas oglądania motocykla.
Każdy rodzaj motocykla charakteryzuje się innym typem uszkodzeń – warto zapoznać się z nimi jeszcze przed oględzinami pojazdu. Dodatkowo, podczas sprawdzania jednośladu, powinniśmy zwrócić uwagę na kompletność motocykla i ewentualne akcesoria, stan lakieru. Istotny jest także poziom płynów, gdyż braki mogą świadczyć o tym, z jak małą troską użytkowany był pojazd. Ponadto, warto sprawdzić wycieki, stan łańcucha i zębatek, chłodnicy, a także hamulce czy łożyska, jak i stan licznika. A to tylko część z istotnych elementów!
Podczas jazdy próbnej również warto przyjrzeć się pracy skrzyni biegów, zawieszenia, a także działaniu układu hamulcowego. Co ważne, motocykl kupujemy również sercem – warto zwrócić uwagę również na to, jak prowadzi nam się dany pojazd.
Przegląd pojazdu
Aby zaoszczędzić wydatku w późniejszym czasie, warto udać się na przegląd pojazdu w autoryzowanym serwisie. A jeśli będzie to niemożliwe, przykładowo z powodu dużej odległości, można również poprosić zaufanego mechanika o ocenę stanu technicznego. W przypadku, gdy sprzedawca odmawia lub utrudnia wykonanie takiego przeglądu, powinien być to alarmujący sygnał – wtedy lepiej poszukać innego motocykla.
Szukaj, szukaj i jeszcze raz… szukaj
Na rynku dostępny jest niemały wybór motocykli używanych – po dokładnej analizie dostępności części, kosztów eksploatacji i innych aspektów, wybierz dwa bądź trzy modele i szukaj ofert z jak najlepszym wyposażeniem.
Przeglądanie ofert może być męczące – jednak tylko w taki sposób będziemy mogli mieć pewność, że znaleźliśmy jednoślad w dobrym stanie w atrakcyjnej cenie!
Znaj swoje prawa!
Warto pamiętać, że mamy prawo odstąpić od umowy w przeciągu 30 dni po zakupie, jeśli motocykl okaże się wadliwy, a sprzedawca zapewniał nas o dobrym stanie technicznym maszyny. Dotyczy to wad, które nie wynikają z naturalnego zużycia czy eksploatacji.
Z tego powodu, jeśli nie dokonaliśmy tego przed zakupem, powinniśmy się udać do dobrego serwisu na przegląd techniczny. Wystąpienie ukrytych wad upoważnia nas do odstąpienia od umowy – możemy to zrobić po wcześniejszym powiadomieniu sprzedawcy w ciągu 30 dni od daty na umowie sprzedaży.
Zakup motocykla wiąże się z wieloma emocjami – mamy jednak nadzieję, że naszym wpisem pomożemy w dokonaniu jak najlepszego wyboru!