Nieleczone problemy ze słuchem każdorazowo prowadzą do pogłębiania się dolegliwości, a w efekcie znacznego pogorszenia się komfortu życia. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób starszych, które dodatkowo narażone są na demencję i zaburzenia funkcji poznawczych. Czy niedosłuch w jakiś sposób wpływa na rozwój demencji starczej?
Problemy ze słuchem a demencja
Niedosłuch występujący u osób starszych może prowadzić do rozwijania się demencji i zaburzeń poznawczych. Ubytki słuchu zmuszają ludzki mózg do wytężonej pracy, ponieważ przetworzenie niewyraźnych dźwięków jest dużo trudniejsze. Ponadto osoby dotknięte problemami ze słuchem wykazują skłonności depresyjne. Zazwyczaj odczuwają wstyd, gniew, strach i poczucie niesprawiedliwości. Nie potrafią poradzić sobie z pogarszającą się sytuacją, co w efekcie prowadzi do samo wykluczenia ze społeczeństwa, alienacji, wycofania i zamknięcia w sobie. Izolacja społeczna jest uznawana za jeden z kluczowych czynników przyspieszających proces demencji. Aby utrzymać mózg w optymalnej kondycji, niezbędny jest stały kontakt z innymi ludźmi, trenowanie funkcji poznawczych i komunikacja międzyludzka. Chory słuch niestety niemal całkowicie uniemożliwia tego typu czynności, a osoba dotknięta problemem zostaje pozbawiona odczuwania naturalnych bodźców niezbędnych dla podtrzymania sprawności intelektualnej.
W roku 2011 czasopismo „JAMA Neurology” przeprowadziło badania, z których jasno wynika, że osoby z niedosłuchem są bardziej narażone na postępujący proces demencji starczej. Współczynnik ryzyka dla osób z delikatnym niedosłuchem wynosi według badań 1,89, a przy większych ubytkach aż 4,94. Warto dodać, że poza demencją wzrasta również ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.
Silny związek niedosłuchu z demencją jest zatem niezaprzeczalny. Dodatkowo u osób z już zdiagnozowaną demencją problemy ze słuchem utrudniają leczenie i zmniejszają skuteczność terapii. Jak zatem powstrzymać rozwój zaburzeń poznawczych? Z jakich rozwiązań skorzystać?
Protetyka słuchu a wstrzymanie rozwoju demencji
Najważniejszym krokiem w celu powstrzymania rozwoju demencji starczej, jest udanie się do laryngologa i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Istotne jest także zastosowanie się do zasad profilaktyki słuchu. W wielu sytuacjach najsensowniejszym rozwiązaniem jest inwestycja w nowoczesny aparat słuchowy, który pozwala na niemal całkowite przywrócenie słuchu, co w efekcie pozwala na skuteczne przeciwdziałanie postępującej chorobie starczej. Protetyka słuchu rozwinęła się w ostatnich latach na tyle, że możliwości w tej dziedzinie są naprawdę imponujące. Niektóre aparaty wyposażone są nawet w opcje połączenia ich z telefonem komórkowym czy telewizorem, co dodatkowo poprawia komfort życia seniora. Z ofertą nowoczesnych aparatów słuchowych zapoznasz się na stronie https://www.strefasluchu.pl/
Warto pamiętać, że w procesie rozwoju niedosłuchu i demencji u osób starszych kluczową rolę odgrywa czas. Nie warto zatem zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków i zacząć działać tak szybko, jak to możliwe.