
Pożyczki pozabankowe to produkty finansowe cieszące się stale rosnącym zainteresowaniem. Dużą popularność zawdzięczają przede wszystkim niewielkiej ilości warunków, które należy spełnić, by je uzyskać, a także temu, że pozwalają na o wiele szybsze zdobycie pieniędzy, niż w przypadku pożyczek bankowych. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę oraz na co uważać przy ich zaciąganiu.
Wybierz formę finansowania
Decydując się na pożyczkę pozabankową, warto najpierw określić, ile pieniędzy masz zamiar pożyczyć. Jeżeli potrzebujesz niewielkiej sumy pieniędzy, którą będziesz w stanie szybko zwrócić, dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na chwilówkę. Taka forma finansowania udzielana jest bowiem na krótki okres czasu, a w jej ramach możesz zyskać co najwyżej do kilku tysięcy złotych. Jeśli natomiast zależy Ci na zdobyciu wyższej kwoty, a spłatę zobowiązania chcesz rozłożyć na kilka rat, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka pod zastaw hipoteczny (https://ftfund.pl/). W tym przypadku zabezpieczeniem jest nieruchomość, dlatego też w jej ramach otrzymać możesz do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych (w zależności od wartości nieruchomości).
Sprawdź rzetelność pożyczkodawcy
Pożyczki pozabankowe to w pełni legalna i zwykle bezpieczna forma finansowania. Warto jednak pamiętać, że działalność firm pożyczkowych nie jest tak skrupulatnie sprawdzana, jak ma to miejsce w przypadku instytucji bankowych. Niektórzy pozabankowi pożyczkodawcy wykorzystują ten fakt na swoją korzyść i stosują nieuczciwe praktyki wobec pożyczkobiorców, uwzględniając w umowie pożyczki niezgodne z prawem zapisy czy też niekorzystne dla klienta warunki. Z tego powodu ogromne znaczenie ma sprawdzenie opinii o firmie pożyczkowej, u której chcesz zaciągnąć pożyczkę. Rzetelnym i godnym polecenia pożyczkodawcą jest np. FT Fund, który, chcąc zadbać o bezpieczeństwo pożyczkobiorców, każdą umowę podpisuje w obecności notariusza.
Dokładnie przeanalizuj warunki przyznania pożyczki
Oprócz sprawdzenia rzetelności samego pożyczkodawcy, ważne jest również przeanalizowanie warunków udzielenia pożyczki. Mimo, iż pozabankowe produkty finansowe cechują się większą dostępnością i zwykle mogą z nich skorzystać również osoby zadłużone, każda firma pożyczkowa stawia swoim klientom nieco inne wymagania. Niektóre nie weryfikują zdolności kredytowej czy też historii kredytowej pożyczkobiorcy, inne natomiast sprawdzają bazy dłużników lub też wymagają przedstawienia zaświadczeń z ZUS czy US. Należy również sprawdzić, na jakich zasadach oraz w jakich ratach odbywać się ma spłata zaciągniętego zobowiązania i co będzie stanowić zabezpieczenie pożyczki.