Powstają i upadają
Zanim podejmiemy jakąś decyzję, zwłaszcza związaną ze zwolnieniem się z pracy to najpierw rozejrzyjmy się na jakie usługi jest jeszcze zapotrzebowanie w najbliższej okolicy. Być może jest jeszcze tu jakaś biznesowa nisza do wypełnienia.
Dokonanie tej analizy może nam ułatwić tak zwany barometr zawodów zamieszczany na stronach GUS. Tam znajdziemy informację – jakich zawodów jest nadmiar w danej miejscowości, a jakich brakuje.
Właśnie, zatrzymajmy się na małych miejscowościach, które mają w tym względzie swoją specyfikę.
Po pierwsze w małej miejscowości centrum praktycznie jest tylko przy rynku i pozostałych miejscach usługi mają mniejsze szanse na sukces. Byłoby utopią planowanie poza rynkiem małego sklepu spożywczego. Tu ludzie najczęściej chodzą do dużych marketów.
Jest za to w takich miasteczkach sporo lokali pod wynajem, nawet w centrach, jednak bardzo często niedługo służą nowym najemcom.
Mimo to te informacje nie są po to by zniechęcać do otwierania małego biznesu w małej miejscowości tylko po to by spojrzeć nieco dalej – ponad punkty spożywcze, gastronomiczne, fryzjerskie i kosmetyczne.
Co zatem?
O podjęciu odpowiedniej decyzji może zadecydować specyfika miejscowości. O wiele łatwiej jest ją podjąć, kiedy mamy do czynienia z miejscowością turystyczną lub uzdrowiskową. Wtedy może nawet wchodzić w grę sezonowa mała gastronomia. Można mieć na uwadze rzemiosło artystyczne i pamiątkarstwo. Przy dużych jeziorach, masowo odwiedzanych latem przez żeglarzy i turystów, może się opłacić zakup jachtu pod wynajem. Bywa że w sezonie turystycznym tutejsi sprzedają na stoiskach własne produkty turystyczne lub inne kulinarne. W takich wypadkach jednak należy pamiętać o uzyskaniu pozwolenia odpowiednich służb. Emeryci ze zdolnościami kulinarnymi nierzadko uzupełniają swoje pieniężne zasoby właśnie uczestnicząc w targach lub festynach.
Coraz częstszym zjawiskiem jest samozatrudnienie co w znacznym stopniu mogą ułatwić programy, którymi dysponują urzędy pracy. Są to bezzwrotne dotacje. Na tę formę decydują się zwykle fachowcy, między innymi – ślusarze, cieśle, glazurnicy lub hydraulicy.
Natomiast przy braku środków finansowych na rozruch możemy skorzystać z kredytów dla biznesu, proponowanych przez banki lub pozabankowe firmy pożyczkowe.