Czytelniku! pamiętaj, że wszystkie informacje i porady zawarte na naszym portalu nie zastąpią indywidualnej konsultacji z fachowcem/lekarzem. Stosowanie treści zawartych na naszym blogu w praktyce każdorazowo powinno być konsultowane z specjalistą o odpowiednich kwalifikacjach. Redakcja i wydawca portalu nie ponoszą odpowiedzialności ze stosowania porad zamieszczanych na stronie.
Cement należy do głównych składników betonu, a także wielu innych materiałów budowlanych i wykończeniowych. W jego skład wchodzą pierwiastki występujące powszechnie w naturze, takie jak wapń, glin, krzem, żelazo czy tlen. Cement ma postać spoiwa, które ulega twardnieniu pod wpływem połączenia z wodą. Materiał ten występuje w kilku klasach i charakteryzuje się bardzo szerokim spektrum zastosowań.
Jak powstaje cement?
Pierwiastki niezbędne do wyprodukowania cementu występują w różnych wapieniach, minerałach ilastych oraz marglach, dlatego większość jego składu stanowią naturalne kopaliny. Materiały te pozyskuje się odkrywkowych kopalni, które zwykle zlokalizowane są niedalekiej odległości od cementowni. Po wydobyciu poddaje się je kruszeniu i uśrednianiu, co pozwala na uzyskanie klinkieru o stałym składzie. Od niego właśnie zależą właściwości cementu i jego jakość. Materiał rozdrobniony jest przekazywany do młyna, gdzie następuje jego przemiał i korekta składu za pomocą piasku, popiołów czy dodatków żelazonośnych. Surowiec trafia następnie do pieca, w którym ulega licznym przemianom termicznym i chemicznym oraz jest finalnie przekształcany w klinkier.
Jakie są klasy cementu?
Właściwości i skład wyprodukowanego cementu zależą głównie od proporcji, zgodnie z którymi mieszany jest klinkier i dodatki. Gotowy materiał trafia do silosów, a następnie terminali załadunkowych lub pakowalni. Jednym z najważniejszych parametrów opisujących cement jest jego klasa, która określa wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach dojrzewania. Wartość ta wyrażana jest w MPa, gdzie 1 mPA odpowiada 1 N/mm2. Wyróżnić można kilka klas cementu, z których najpowszechniej spotykane to: klasa 32,5 (32,5 – 52,5 MPa), klasa klasa 42,5 (42,5 – 62,5 MPa) oraz klasa 52,5 (>52,5 MPa). Im wyższa wartość tego parametru, tym lepsza odporność materiału na ściskanie. Oznaczenia liczbowe często uzupełniane są literami R, L lub N. Określają one poziom dynamiki, z którą następuje narastanie wytrzymałości wczesnej. R oznacza dynamikę wysoką, L niską, a N normalną.
Jakie są możliwości zastosowania cementu?
Właściwości cementu sprawiają, że bardzo skutecznie wiąże on poszczególne składniki będące komponentami betonu, betonu architektonicznego, betonu elewacyjnego, prefabrykatów betonowych, zapraw murarskich i tynkarskich czy różnych produktów chemii budowlanej. Materiał ten dostępny może być w formie suchego proszku sprzedawanego luzem i na wagę, bądź też pakowanego w worki o wadze zwykle nieprzekraczającej 25 kg. Cement najlepiej nabyć u sprawdzonego dostawcy, dlatego warto zapoznać się z ofertą: https://www.gorazdze.pl/pl/Cement. Materiał ten znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie i jest wykorzystywany przy realizacji praktycznie każdej inwestycji. Jego użycie sprawdza się w przypadku tworzenia wszelkiego rodzaju konstrukcji żelbetowych w fundamentach, posadzkach czy stropach. Cement efektywnie łączy cegły i pustki, a także znajduje zastosowanie przy produkcji bloczków betonowych oraz zapraw wyrównujących.