Wygłuszenie dźwięków powietrznych i uderzeniowych jest możliwy dzięki układaniu styropianu pod wylewki. Przed utratą ciepła chroni polistyren ekspandowany, który wbudowuje się w warstwy podłogi.
Dlaczego termoizolacja gruntu jest taka ważna?
Termoizolacja gruntu, czyli układanie styropianu pod wylewkę, jest bardzo ważna, ponieważ zapewnia prawidłową pracę podłogi pływającej. Dzięki temu można zwiększyć komfort użytkowania pomieszczeń, w których to rozwiązanie zostało zastosowane. Układanie styropianu pod wylewki posiada inne parametry niż płyty, które stosuje się do mocowania na ścianach.
Co prawda materiał do układania jest ten sam, ale jest on twardszy, a płyty są odporniejsze na uszkodzenia mechaniczne. Co równie istotne nie zniekształcają się pod wpływem ciężaru i nacisku. Styropian pod wylewki zazwyczaj cechuje się wytrzymałością na ściskanie o wartości 80 kPa lub 100 kPa. Materiał polistyrenowy stosuje się w przypadku posadzek stykających się z gruntem. Dzięki temu ciepło się kumuluje wewnątrz struktury.
Ponadto twardy styropian, który stosuje się na podłogach, ma wyższą odporność także na czynniki biologiczne. Każdy styropian twardy pod wylewki skutecznie chroni przed utratą ciepła z budynku. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku, gdy wykonuje się wylewkę na podłodze na gruncie. Wykorzystujemy wtedy twardy styropian na posadzki.
Jak układać styropian i folię pod wylewkę na podłodze?
Nie wiesz, w jaki sposób przebiega prawidłowe układanie styropianu? Nie wiesz, jak jest idealna folia pod wylewkę? W gruncie rzeczy, układanie styropianu na podłodze, nie jest trudne ani skomplikowane. Jeśli mamy do czynienia z tradycyjnymi posadzkami, w pierwszej kolejności powinniśmy rozłożyć warstwę izolacji przeciwwodnej. To, jak układać styropian podłogowy, zależy od wytycznych z opracowania projektowego.
Nie zapominajmy, że płyty styropianowe, mają możliwość ukrycia elementów rurowych, które biegną w poziomach posadzki. Na elementach termoizolacyjnych należy ułożyć warstwę folii budowlanej chroniącą ocieplenie przed dostępem wody z wylewki. Wylewka na styropian nie jest trudna do zrealizowania, ale trzeba mieć chociażby minimalne pojęcie w tym temacie.
Mimo że czynność nie należy do skomplikowanych, bez posiadanych podstaw z tego zakresu, może nie przebiec w sposób prawidłowy, co znacznie wpłynie na komfort korzystania z danego pomieszczenia. Ocieplenie podłogi to bardzo ważna kwestia, którą z pewnością docenimy szczególnie w okresie jesienno-zimowym – pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowana i wykonana.
Układamy styropian pod wylewki krok po kroku!
Każda wylewka na styropian, jest układana na wykończenie podłogi. Wykonuje się ją zazwyczaj na płytach styropianowych, które pełnią funkcję izolacyjną. Dzięki temu, że jest zastosowana folia izolacyjna pod wylewkę, na parterze zyskujemy ocieplenie podłogi w gruncie, a na piętrze zmniejsza się przenikanie jakichkolwiek dźwięków uderzeniowych przez strop. Jednakże, aby osiągnąć ten efekt, należy użyć specjalnego, uelastycznionego styropianu.
Zwykły będzie działał odwrotnie, przenosząc dźwięki mechaniczne. Jednym słowem, nie ograniczy ich. Jak wygląda rozkładanie styropianu pod wylewki krok po kroku? Przede wszystkim, zanim przejdziemy do wylania betonu, montujemy instalację kanalizacyjną oraz wodną. Dobrze jest wykorzystać w tym celu beton słabej klasy, tak zwany podkładowy.
Odpowiednia jej grubość jest określona na wysokość od dziesięciu do dwunastu centymetrów. To optymalna grubość, w przypadku, gdy chcemy w kolejnym kroku położyć styropian na podłogę. Warstwa betonu zapewni odpowiednie wyrównanie podłoża, a co za tym idzie, zostanie zachowana stabilność wymiarowa fundamentu. Zaleca się także użycie siatki mocującej.
Ile kosztuje styropian pod wylewki w 2021 roku?
Rok 2021 jest rokiem dość specyficznym, ponieważ wybuch pandemii, wprowadził wiele zawirowań cenowych na rynek budowlany. W kategoriach budowlanych układanie styropianu pod wylewki cena jest hasłem dość często poszukiwanych w wyszukiwarce internetowej. Użytkownicy poszukują aktualnych cen. Chcąc rozeznać się w temacie, pragną zasięgnąć wiedzy w Internecie.
Niemniej jednak układanie styropianu pod wylewkę cennik zależy od liczby warstw izolacji. Ceny wahają się w granicach od trzech do pięciu złotych za metr kwadratowy w przypadku jednej warstwy. Jeśli warstw ma być więcej, ułożenie styropianu pod wylewkę, jest droższe. Cena ta wciąż oscyluje około trzech złotych za metr.
Nie trzymajmy się jednak zbyt sztywno tych cen i kosztów, ponieważ na całość poniesionych kosztów, ma wpływ rodzaj zastosowanego materiału. Na przykład, jeśli planujemy zakup styropianu z dodatkiem grafitu na podłogę, musimy się liczyć z większymi kosztami niż na przykład w przypadku typowego polistyrenu ekspandowanego. Kolejny czynnik wpływający na cenę to grubość styropianu.
Ile wynosi optymalna grubość wylewki betonowej na styropianie?
Dość często stosowaną zasadą jest układanie styropianu na posadzce o grubości dziesięciu centymetrów. To rozwiązanie bardzo często stosuje się w przypadku budowy domków jednorodzinnych. Z kolei na piętrze grubość, jaką powinna wynosić wylewka ze styropianem, jest niższej wartości i wynosi pięć centymetrów.
Niemniej jednak według specjalistów grubość posadzki nie powinna być mniejsza niż pięć i pół centymetra. Dzięki temu wytrzymałość posadzki wzrośnie. Co jeszcze wpływa na jej jakość? Oczywiście nie bez znaczenia jest wykorzystany rodzaj kruszywa oraz zbrojenie. Jednak ani cement, ani zbrojenie nie pomoże, gdy posadzka będzie zbyt cienka.
Wartość, jaka grubość wylewki na styropian powinna być zastosowana, jest określana przez producenta. Jeśli więc podejmujemy się samodzielnego montażu, dokładnie zapoznajmy się z instrukcją lub poszukajmy informacji w Internecie. To może się okazać dobre źródło informacji i podpowiedź, jak powinno wyglądać układanie styropianu na zakładkę.